کاهش سهم بخش تعاون در برنامه ششم

به گزارش وب سایت خبری باروت- به نقل از خبرنگار ایسنا، سیدحمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح دلایل کاهش سهم بخش تعاون در برنامه ششم از تاسیس ۸۰ تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در سال جاری خبر داد.

کلانتری اظهار کرد: سال گذشته ۱۴ تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در کشور تشکیل شد و امسال بنا داریم که این تعداد را افزایش بدهیم و به ۸۰ تعاونی توسعه و عمران شهرستانی برسانیم.

به گفته وی در حال حاضر ۷۶۰۰ تعاونی دهیاری در سطح کشور مشغول فعالیت هستند.

کلانتری همچنین از ثبت و تشکیل ۱۱۸۶ تعاونی خدماتی در کشور خبر داد و گفت: بیشترین تعداد تعاونی در گرایش خدمات را تعاونی‌های بهداشتی – درمانی با ۱۱۶ مورد، خدمات گردشگری با ۴۶ مورد و خدمات مالی و اداری با ۴۸ مورد تشکیل می‌دهند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه درباره دلیل کاهش سهم بخش تعاون از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد در برنامه ششم، اظهار کرد: یکی از پیشنهاداتی که در برنامه ششم مطرح شده پیش بینی سهم ۱۵ درصدی برای بخش تعاون است اما تا این لحظه رقم مشخص و قطعی اعلام نشده است.

وی گفت: پیشنهاد وزارتخانه این بود که سهم تعاون را در برنامه ششم ۱۵ درصد ببینیم و محدودیتهایی که در برآورد شرایط بود ما را بر آن داشت تا چنین رقمی را برای سهم تعاون در نظر بگیریم هر چند که به دلیل عدم حمایت سیستم بانکی و عدم تخصیص منابع مورد نیاز به تحقق این رقم هم خوشبین نیستیم و تردید داریم ولی معتقدیم که داشتن یک درصد مشخص بهتر از نداشتن درصد در برنامه ششم است.

پیشنهاد می کنیم  نیازمندی های استخدام روز ۴ تیر ماه ۹۶

به گفته کلانتری قرار بود تا ۳۰ درصد تسهیلات بانکی در اختیار بخش تعاون قرار گیرد که متاسفانه کمتر از ۸ درصد هم تحقق نیافته است و از یک سوم کل درآمدهای حاصل از واگذاری‌ها که باید به تعاونی‌ها داده می‌شد نیز یک بیستم هم داده نشده است بنابر این با چنین وضعیتی پیش بینی سهم و درصد بالا برای بخش تعاون دور از انتظار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *