کارآفرین شدن در ایران سخت و دشوار است

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی معتقد است: با توجه به شرایط بانکی و تولیدی کشور کارآفرین شدن در کشور سخت و دشوار است و درک درستی از فرهنگ کار و کارآفرینی در کشور وجود ندارد.

کوروش پرند اظهار کرد: یکی از مشکلات ما در حوزه اشتغال و رفع بیکاری، فرهنگ کار و مهارت آموزی است که همگان حتی افراد دولتی آن را به درستی درک نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه بیکاری فارغ التحصیلان تنها مختص ایران نیست، گفت: تمام کشورها با این پدیده مواجه هستند ولی شدت آن در ایران بیشتر است.

به گفته پرند، امروز غالب جوانان به دنبال پشت میزنشینی هستند و به دلیل سیاستهای تدوین شده، فرهنگ کار و تلقی ارزش کار همچنان دچار مشکل است.

وی تصریح کرد: یکی از مسایلی که در زمینه فارغ التحصیلان بیکار با آن روبرو هستیم به فرهنگ کار و مهارت آموزی مربوط می‌شود و بر این اساس امسال برنامه‌های خوبی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای طراحی و تلاش شده تا در دو سال اخیر با کارآفرینان ارتباط خوبی برقرار شود به نحوی که این عده کارآْفرین شده و با توسعه کسب و کار اشتغالزایی کنند.

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد شبکه نخبگان مهارتی، افزود: در حال حاضر به شبکه نخبگان علمی توجه و دسترسی داریم اما به نخبگان مهارتی کم توجه هستیم در حالی که یک نفر که در رشته رباتیک یا جوشکاری نخبه مهارتی است می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد لذا شبکه‌ای به نام شبکه نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی را تشکیل دادیم تا به نخبگان مهارتی نگاه ویژه‌ای شود.

پیشنهاد می کنیم  جزئیات جدید شیوه استخدام اعضای هیئت علمی تصویب شد

وی در عین حال نقش موثر سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در هدایت فارغ التحصیلان دانشگاهی به بازار کار را مورد تاکید قرارداد و اظهار کرد: به منظور ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان بیکار آموزش متناسب با نیاز بازار مورد توجه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور قرار گرفته و بر این اساس طرح توانمندسازی فارغ التحصیلان دانشگاهی در دستور کار قرار گرفته است.

پرند همچنین از اعزام تیم ملی مهارت آموزان کشورمان به چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت ۲۰۱۵ برزیل در ۱۷ مرداد ماه خبرداد و گفت: ۱۷ نفر از تیم اعزامی مهارت کشورمان برای شرکت در چهل و سومین مسابقات جهانی مهارت اعزام خواهند شد که در ۱۱ رشته فردی و سه رشته تیمی شامل ۱۶ نفر مرد و ۱ نفر زن به رقابت خواهند پرداخت.

به گفته معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ارتقاء جایگاه ایران در مسابقات جهانی مهارت، ارتقای سطح کمّی و کیفی فرایند آموزشی و تعمیم تجربیات و استاندارهای جهانی به بخشهای پژوهشی و آموزشی از جمله اهداف حضور کشورمان در مسابقات جهانی مهارت است.

 

منبع:ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *