مشاغل زیان آور و فوق العاده سخت غربالگری می‌شوند

معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با سازمان تامین اجتماعی به دنبال این موضوع هستیم که کارهایی که سخت هستند غربالگری کنیم و مشاغل زیان آور و فوق‎العاده سخت را نیز تعریف کنیم؛ این سیاست و استراتژی کلی وزارتخانه است.

هفده تن بیان کرد: طبق ماده ۳۸ قانون کار باید حقوق مشاغلی که هم‎مرز هم هستند حقوق یکسان داده شود و ما به‎شدت به دنبال این دو موضوع هستیم. حتی در دستگاه‎های دولتی نیز بر تفاوت پرداخت‎ها حساس شده‎ایم.

وی اضافه کرد: ما در دستگاه‎های دولتی با بهره‎وری آشنا نیستیم و نوآوری و خلاقیت نداریم. تنها به دنبال این هستیم که کار را به کارفرما بدهیم و کارفرما چون بهره‎وری نمی‎داند، پیمانکارش از حقوق کارگر کسر می‎کند. این چرخه باید اصلاح شود و عدالت نیز همین است.

هفده تن ادامه داد: به جز قرآن که وحی منزل است هیچ قانون و دستورالعملی ثبات و پایداری ندارد و برای همیشه باقی نمی‎ماند. مقررات تدوین شده برای آسایش و آرامش و رفاه مردم است هر جا که به ضد خود تبدیل شدند باید منسوخ و یا اصلاح شوند. قانون کار نیز از این بحث مستثنی نیست.

معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای اینکه بتوانیم کار شایسته‎ای انجام دهیم مدل‎های جدیدی را در عرصه تشکل‎ها طراحی کرده‎ایم.

پیشنهاد می کنیم  اتمام مرحله گزینش صلاحیت های عمومی داوطلبان استخدام در آموزش و پرورش

وی افزود: منافع کارگر و کارفرما در پس منافع ملی است. باید موانع تولید را برداریم هرچه قدر که در این زمینه فعالیت کنیم باعث بهبود فضای کسب و کار و ایجاد پنجره واحد آن می‎شود.

هفده تن خاطرنشان کرد: در اروپا اگر کسی می‎خواهد واحدی را ایجاد کند از ایجاد تا گرفتن تسهیلاتش به هفت روز نمی‎کشد اما در ایران وضعیت مناسب نیست و ماه‎ها این رویه طول می‎کشد.

معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: رقابت در عرصه جهانی لحظه‎ای است و هر لحظه که دیر به این عرصه وارد شویم یک فرصت سرمایه‎گذاری و فروش را از دست داده‎ایم. باید تلاش کنیم با اصلاح آیین‎نامه‎ها و دستورالعمل‎ها موانع تولید را برداریم.

وی که در جمع خبرنگاران سخن گفت: برای برداشتن موانع تولید وزیر نیز حساسیت زیادی دارد و برای این موضوع اتاق فکر تشکیل دادند.

هفده تن در رابطه با مشاغل سخت و زیان‎آور، اظهار کرد: این مشاغل یکی از مشکلات صندوق تامین اجتماعی ما است. ما باید از ورشکستگی صندوق فولاد کشور درس بگیریم و جدای از صندوق تامین اجتماعی برنامه‎ها را برای همه دستگاه‎ها و وزارت‏‎خانه‎ها طراحی کنیم.

معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در هشت سال آینده ۶۰ میلیون از جمعیت کشور با صندوق تامین اجتماعی امرار معاش می‎کنند.

پیشنهاد می کنیم  پیش‌بینی جذب کارجویان بازار کار در ماه های پایانی سال

وی یادآور شد: مشاغل سخت و زیان‎آور ناشی از کار منجر به فوت مربوط به آلاینده‎ها و بیماری شغلی حدود شش برابر حوادث فیزیکی است. علت آن نیز آلاینده‎هایی است که در محل کار وجود دارند که منجر به بیماری شغلی می‎شوند؛ کارگر سخت و زیان‎آور با ۲۰ سال بازنشسته می‎شوند و بعد از ۳ تا ۴ سال دچار بیماری‎های تنفسی و قلبی می‎شود که عمرش را کاهش می‎دهد.

هفده تن بیان کرد: به دنبال صیانت از نیروی کار، عزت و طول عمر نیروی کار هستیم. می‎خواهیم نیروی کار ایرانی زمانی‎که بازنشسته شد زندگی شیرین و تازه‎ای را شروع کند. برهمین اساس در بلندمدت با نوآوری جوهره زیان‎آور بودن کار را امحاء کنیم؛ همین کاری که با نساجی‎ها می‎خواهیم آغاز کنیم.

وی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید فرصت بسیار مناسبی برای انباشتگی سرمایه طبیعی و اعتمادسازی بین شرکای اجتماعی است.

هفده تن با اشاره به بیمه کارگران ساختمانی، گفت: یکی از آرزوهای دولت این است که این افراد به یک بیمه بازنشستگی برسند که بعد از کهولت دچار مشکل نشوند. در حال حاضر تصویب شده و مقرر کردیم با سازمان تامین اجتماعی با تشکیل شش کارگروه تخصصی که به مجرد تامین اعتبار همگی آنها بیمه شوند. تشکل‎های صنفی ساختمانی باید کمک کنند که غیر از کارگر ساختمانی از بیمه استفاده نکنند.

پیشنهاد می کنیم  استخدام بانک ملت

معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این کار از سال‎گذشته شروع شده است، افزود: تمامی کارگران ساختمانی را بیمه خواهیم کرد.

وی با اشاره به بانک‎های دولتی، گفت: این بانک‎ها در زمینه تولید خوب کار کرده‎اند اما بانک‎های غیر دولتی و شبه دولتی‎ها در راستای تولید کار نمی‎کنند، ما به دنبال اصلاح این موضوع هستیم.البته در این زمینه باید با احتیاط برخورد شود چراکه سپرده‎های مردم در این بانک‎ها هستند.

معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در رابطه با کارآفرینان اگر بخواهیم به توسعه برسیم باید به دنبال صندوق‎های نوآوری و شرکت‎های خطرپذیر باشیم.

 

منبع:ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *