مساعد‌ شدن زمینه اشتغال و کار در افغانستان برای ایرانیان

به گزارش وب سایت خبری باروت- به نقل از خبرنگار ایسنا، رایزن بازرگانی سفارت افغانستان در تهران از مساعد‌ شدن زمینه اشتغال و کار در افغانستان برای ایرانیان خبر داد و گفت: به دلیل انجام تجارت سنتی میان دو کشور تاکنون تحریم‌ها اثری در تجارت نداشته است چراکه از طریق بانک، امور مالی انجام نمی‌شد.

عبدالهادی فرهنگ با بیان این‌که هدف اصلی تحریم‌ها علیه ایران، بانک‌ها بوده‌اند، اظهار کرد: تجارت سنتی از طریق بانک صورت نمی‌گیرد و تاکنون تاجران ایرانی در مرزها، صرافی‌ها و موسسات مالی با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نبوده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که ایران و افغانستان سال‌هاست شریک بسیار خوبی هستند و تحریم هیچ‌گونه تاثیری در روابط دو کشور نداشته است، گفت: ایران و افغانستان از گذشته در زمینه‌های مختلف رابطه دوستانه و نیک داشته‌اند که اکنون این ارتباط وجود دارد و هرچه گسترش پیدا کند به نفع دو کشور است.

رایزن بازرگانی سفارت افغانستان در تهران با تاکید بر همکاری‌های دو کشور در بخش صادرات، واردات، پروژه‌های بزرگ و پروژه‌های زیرساختی افغانستان تصریح کرد: شرکت‌های بزرگ ایرانی در حوزه‌های مختلف مطالعات و انجام پروژه‌ها حضور دارند و زمینه اشتغالزایی و کار برای ایرانیان مساعد شده است.

فرهنگ با تاکید بر این‌که ایرانیان از پروژه‌هایی که از افغانستان فاینانس می‌گیرند مشارکت دارند، یادآور شد: همسایه‌ها همواره برای یکدیگر مفید و نیک هستند.

پیشنهاد می کنیم  ایجاد اشتغال برای ۵۰۰ مددجوی دارابی

وی با اشاره به صادرات محصولات غذایی، شوینده‌ها، مواد ساختمانی و سیمان به افغانستان قیمت این محصولات را مناسب دانست و گفت: قیمت محصولات صادرات ایران با توجه به قیمت بین‌المللی مناسب است، چراکه راه بین دو کشور نزدیک است.

رایزن بازرگانی سفارت افغانستان در تهران همچنین با اشاره به اجرای قطعه چهارم راه‌آهن ایران و افغانستان در هرات گفت: با تکمیل این خط هزینه‌ حمل‌ونقل به شدت کاهش پیدا می‌کند؛ به گونه‌ای که اگر هزینه حمل‌ با کانتینر پنج تا ۷۰۰۰ دلار است، قیمت حمل از طریق راه‌آهن حدود ۱۰۰۰ دلار می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *