حفظ مشاغل موجود مهمتر از ایجاد شغل

دبیر کانون شورای اسلامی کار البرز معتقد است: با توجه به مشکل نقدینگی و فروش کارفرمایان و بالا بودن نرخ سود بانکها، بهتر است دولت ابتدا به حفظ مشاغل موجود بپردازد و پس از ‌آن برای اشتغال جویندگان کار چاره‌ای بیندیشد.

علی اصلانی اظهار کرد: ایجاد اشتغال در کشور کار دشواری است و راهکارها و سیاستهای خاص خود را می‌طلبد، بنابراین از مجلس و دولت می خواهیم تا در گام اول اشتغال موجود را حفظ کنند و پس از ثبات و پایداری مشاغل موجود، به سمت ایجاد شغل‌های جدید بروند.

وی بودجه ۴۰۰۰ میلیارد تومانی مصوب مجلس برای ایجاد اشتغال را اندک و ناکافی دانست و افزود: این بودجه رقمی نیست که بتوان با آن اشتغال وسیعی به وجود آورد و هدفگذاری ایجاد ۸۰۰ هزار شغل در سال را محقق کرد.

اصلانی ادامه داد: قرار بود تا از محل هدفمندی یارانه‌ها ۳۰ درصد به بخش تولید اختصاص یابد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد در حالی که مجلس می ‌توانست دولت را به انجام این کار مکلف و با رونق تولید بخشی از سیاستهای اشتغال خود را محقق کند.

دبیر کانون شورای اسلامی کار استان البرز با اشاره به آمار بالای فارغ التحصیلان جویای کار گفت: تا زمانی که بازار کار برای به کارگیری فارغ التحصیلان آماده کار فراهم نباشد نمی‌توان انتظار ایجاد شغل داشت. هم اکنون کارفرمایان و دولت با مشکل نبود نقدینگی مواجهند.

وی درعین حال بزرگترین مشکل کارفرمایان را عدم فروش ذکر کرد و گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی در شرایط تحریم با رکود و تعطیلی مواجه شدند و دلیل این امر عدم تامین مواد اولیه و مورد نیاز بود. هرچند که اکنون بواسطه توافق هسته‌ای گشایشی به وجود آمده و امکان تهیه و خرید مواد اولیه فراهم شده است، اما کارفرمایان همچنان با مشکل فروش مواجهند.

پیشنهاد می کنیم  دعوت به همکاری سراسری وب سایت بازارخانگی دات کام

اصلانی تصریح کرد: نرخ سود بالای بانکها نیز موجب شده تا تولیدکنندگان در بازپرداخت وام و تسهیلات دریافتی دچار مشکل شوند از این رو در چنین شرایطی نمی توان به اشتغالزایی فکر کرد و تنها باید بر حفظ و پایداری مشاغل موجود متمرکز شد.

 

 

منبع:ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *