جریان ۷ گانه برای تحول در بخش اشتغال

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هفت جریان برای تحول اشتغال وجود دارد که اگر دست به دست هم بدهند مشکلات اشتغال رفع خواهد شد.

حسن طایی در پنجمین جلسه شورای هماهنگی تعاون،کار و رفاه اجتماعی مازندران اولین جریان را آموزش و تخصص و دانایی دانست و گفت: این جریان باید متناسب با بازار کار به وجود بیاید و اداره شود؛ جریان دیگر سرمایه‌گذاری و رشد تولید است که تا جریان‌های اعتباری به نفع بخش‌های تولیدی نشود مشکل اشتغال درست نخواهد شد.

طایی بهبود محیط کسب و کار و محیط امن برای سرمایه‌گذاری را نیز از دیگر عوامل دانست و گفت: بهبود محیط کسب و کار به محیط‌های غیر مادی جریان کار مربوط بوده و محیط سرمایه‌گذاری به زیرساخت‌ها شامل آب، برق، بندر و فرودگاه و … نیاز است.

وی ادامه داد: از دیگر جریان‌های متحول‌کننده اشتغال بازرگانی و تجارت است، بازاریابی و فروش بسیار مهم است و باید خدمات و محصولات تولید شده در استان به راحتی به دست مشتریان خود در دیگر استان‌ها و دیگر کشورها برسد.

این مسئول فرهنگ کار و کارآفرینی و داشتن روحیه متحول و ریسک‌پذیری را از عناصر مهم بر شمرد و گفت: این موضوع با آموزش و ایجاد تخصص مرتبط است می‌توان کارجو و یا کارآفرین تربیت کرد.

معاون وزیر کار با انتقاد از وضعیت کارآفرینی در استان ادامه داد: وضعیت کارآفرینی در استان چندان مطلوب نیست و باید بهبود یابد؛ استانی پیشرفته‌تر و دارای پتانسیل قوی‌تر از استان مازندران نداریم ولی این قوه به فعل تبدیل نشده است.

وی داشتن یک نظام اداری کارآمد و تسهیل‌گر را به عنوان آخرین جریان عنوان کرد و گفت: این جریان اگر دیگر جریان‌ها هم درست عمل نکنند می‌تواند به تنهایی مشکلات اشتغال را حل کند.

پیشنهاد می کنیم  دولت مصوبه حق مسکن کارگران را به رسمیت بشناسد

طایی افزود: از ۲۲ میلیون شاغل کشور ۱۷ میلیون شاغل بخش خصوص است و عمده کار بر دوش کارفرمایان است، بنابراین اگر یک نظام تسهیل‌گر داشته باشیم می‌تواند جریان‌های دیگر را بی‌تاثیر کند.

معاون وزیر کار اظهار کرد: امروز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مثابه یک دولت کوچک است.

وی افزود: زنجیره‌ای بسیار مهم شامل توانمندسازی، اشتغال‌پذیری، جامع‌پذیری، اشتغالزایی، یادگیری، نوآوری،کارآفرینی، بهره‌وری و ایجاد فرصت شغلی مولد باید به صورت ویژه‌ای توسط همه مسئولین در سطح کشور به خصوص در استان‌ها مورد توجه قرار گیرد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت روابط بین دستگاهی خاطرنشان کرد: همه مسئولین باید به دنبال ایجاد فرصت شغلی مولد باشند و برای تحقق این مهم نیز دستگاه‌ها باید روابط در هم تنیده‌ای داشته باشند.

طایی در ادامه افزود: نوع همکاری بسیار مهم است و اگر همکاری از نوع تخاصم گونه و عدم همکاری باشد قطعا شاهد برآیند منفی خواهیم بود، ولی اگر همکاری وفاق گونه باشد هم افزایی حاصل شده و اثرات بسیار مثبتی در پی خواهد داشت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هر چه تلاش کنیم برای ایجاد اشتغال کم است البته باید به مهارت کارجویان نیز توجه کنیم که با طرح کارورزی و برنامه‌های دیگر به امید خدا سعی در رفع معضلات داریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش کارگزاران اقتصادی و بازیگران اجتماع را عناصر اشتغال دانست و گفت: اگر کارگزاران اقتصادی یعنی بنگاه‌ها و خانواده‌ها و دولت در کنار آنها و بازیگران اجتماعی یعنی احزاب و رسانه ها دست در دست هم بدهند مشکل اشتغال حل خواهد شد.

 

منبع:ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *