تعاونی ها خالق فرصتهای شغلی برای جویندگان کار

مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برگزاری دهمین جشنواره تعاونی‌های برتر در شهریور ماه جاری، گفت:تعاونی ها در تامین فرصتهای شغلی و دستیابی افراد جویای کار به اشتغال پایدار موثرند.

حمد الله رستمی اظهار کرد: دهمین جشنواره تعاونی‌های برتر ضمن معرفی و شناسایی الگوهای برتر و موفق تعاونی، در پنج محور اقتصادی و مالی، کارآفرینی و اشتغال، مشارکت در توسعه منطقه‌ای، صادرات و ارزآوری و کمک به توانمندسازی و ارتقای رفاه گروههای اجتماعی برگزار می‌شود.

وی ترویج و توسعه فرهنگ تعاون در کشور، معرفی توانمندی‌های بخش تعاون به اقشار مختلف جامعه و مسئولان، ارج نهادن به زحمات تلاشگران بخش تعاون، ایجاد انگیزه و رقابت سالم میان اعضاء تعاونی و تشویق فعالیتهای تولیدی، توزیعی و خدماتی و ارتقای روحیه مشارکت و تلاش جمعی را از اهداف انتخاب تعاونی‌های برتر ذکر کرد.

مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون در توضیح رویکرد انتخاب تعاونی‌ها در دهمین جشنواره تعاونی‌های برتر اظهار کرد: این جشنواره به لحاظ فرایند انتخاب نسبت به سنوات گذشته تفاوتهایی دارد از جمله اینکه تعاونی‌ها می‌توانند با در نظر گرفتن شرایط، کارکرد، موفقیت و تاثیرهای اقتصادی و اجتماعی خود در یکی از محورهای مورد نظر ثبت نام کرده و با دیگر تعاونی‌ها در همان زمینه به رقابت بپردازند.به عنوان مثال تعاونی که در زمینه صادرات و ارز‌آوری عملکرد خوبی دارد می‌تواند این محور را برای رقابت در جشنواره انتخاب کند.

پیشنهاد می کنیم  استخدام مسئول فنی با مدرک کارشناسی ارشد شیمی در اصفهان

وی در ادامه شبکه تعاونی‌ها را در تامین فرصتهای شغلی و دستیابی افراد جویای کار به اشتغال پایدار دانست و افزود: تعاونی‌ها به عنوان سازمان‌های مردمی، درعین برخورداری از ویژگی‌های اقتصادی موسسات تجاری، مصداق تلاش دسته جمعی برای رسیدن به اهداف بلند اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند.

رستمی تصریح کرد: بر اساس نظر سازمان بین المللی کار (ILO) این امیدواری وجود دارد که تعاونی‌ها در کشورهای در حال توسعه بتوانند در زمینه توسعه اشتغال، فقرزدایی، گسترش عدالت اجتماعی و از بین بردن مشتقات ناشی از عوارض گذار از اقتصاد متمرکز به اقتصاد بازار و تعدیل ساختاری، موثر واقع شوند.

مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون با اشاره به وجود بیش از یکصد هزار شرکت و اتحادیه فعال تعاونی در کشور، متذکر شد: این شبکه گسترده از ظرفیت بزرگی برای تبدیل شدن به یک نهضت تاثیرگذار برخوردار است و می‌تواند با استفاده از این ظرفیت به جایگاه مورد نظر در قوانین و اسناد بخش تعاون دست پیدا کند.

 

منبع:ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *