بیکاری کارگران ساختمانی ادامه دارد

به گزارش وب سایت استخدامی باروت – به نقل از خبرگزاری ایلنا، مسلم امیر آبادی رئیس انجمن گچ کاران مشهد گفت: حدود ۹۰ درصد کارگران ساختمانی مخصوصا صنف گچ کاران در مشهد بیکارند.
مسلم امیر آبادی گفت: برخلاف افزایش ساخت و ساز در شهر مشهد بیکاری کارگران ساختمانی این شهرستان هنوز ادامه دارد.
این فعال کارگری علت بیکاری کارگران مشهد را یکدست نبودن قیمت پایین دستمزد کارگران ساختمانی می‌داند و می‌گوید: کارفرما‌ها ترجیح می‌دهند کار را به کارگری بسپارند که کارش با دستمزد پایین‌تر باشد.
امیرآبادی ندادن کارت اقامت و جواز اشتغال به اتباع خارجی به عنوان یکی از دلایل چند نرخی شدن کارگران ساختمانی مشهد دانست و گفت: این شرایط باعث شده است تا کارگران غیر ایرانی مجبور شوند تا با قمیت پایین تری کار کنند و همین مسئله باعث سوء استفاده کارفرمایان ساختمانی از وضع موجود شده است.
وی افزود: بار‌ها برای رسیدگی و سامان دهی به مشکلات کارگران ساختمانی اداره کار مراجعه کرده‌ایم اما اداره کار که مسئولیت بازرسی در کار را بر عهده دارد تاکنون کاری برای کارگران ساختمانی و گچ کار انجام نداده است.
این فعال کارگری گفت: اگر دولت به همه کارگران غیر ایرانی ساختمانی مجوز اقامت و اشتغال بدهد دست‌کم مشکل چند نرخی بودن بازار مشاغل ساختمانی برطرف خواهد شد.
وی افزود: کارگران ساختمانی به شدت نزدیک به خط فقر هستند و تازه آنطور که باید از پوشش بیمه‌های اجتماعی برخوردارند.
امیرآبادی تاکید کرد: بیمه کارگران ساختمانی با توجه به حادثه خیز بودن این شغل به هیچ وجه پاسخگوی مشکلات این صنف نیست، در مورد رسیدگی به مشکل از کارگران افتادن کارگران سخت‌گیری‌های بی‌مورد انجام می‌شود.
رئیس انجمن گچ کاران مشهد گفت: سهمیه اختصاص داده شده بیمه کارگران ساختمانی مشهد ۴۲۵ سهم است این در حالی است که هنوز۱۵۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند اما هنوز تحت پوشش قرار نگرفته‌اند و در لیست انتظار بیمه شدن قرار دارند.
امیر آبادی افزود: بیمه کارگران ساختمانی امسال ده درصد افزایش داشت و به مبلغ شصت و یک هزارو هشت صد تومان رسید که پرداخت این مبلغ برای کارگری که مدت‌هاست بیکار مانده دشوار است، از طرف دیگر اگر کارگری سه ماه هزینه بیمه را نپردازد از پوشش بیمه خارج می‌شود و باید منتظر سهمیه جدید برای تحت پوشش قرار گرفتن بماند و با توجه میزان سهمیه هر استان باید مدت‌ها منتظر شود شاید باز سهمیه‌ای به او اختصاص داده شود.

پیشنهاد می کنیم  این موارد را در رزومه کاری تان ذکر نکنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *