۲۶۰ هزار پرستار جدید مورد نیاز نظام سلامت کشور است

به گزارش وب سایت استخدامی باروت – به نقل از خبرگزاری ایرنا ، محمد میرزابیگی ، معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲۶۰ هزار پرستار جدید در نظام سلامت کشور مورد نیاز است.
محمد میرزابیگی روز پنجشنبه در آیین گرامیداشت یکصدمین سال تاسیس پرستاری در ارومیه افزود: با وجود اینکه ظرفیت جذب دانشجوی پرستاری در کشور امسال دوبرابر شده، برای رسیدن به وضعیت مطلوب در این بخش فاصله زیادی داریم که در این زمینه باید از ظرفیت آموزش غیردولتی بهره ببریم.
وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۸۱ دانشکده پرستاری در کشور فعالیت می کنند و سالانه هفت هزار و ۵۰۰ پرستار از این دانشکده ها فارغ التحصیل می شوند.
معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در حال حاضر مجوز استخدام   هفت هزار پرستار برای بیمارستان های جدید در کشور صادر شده که امیدواریم بتوانیم این روند را تداوم ببخشیم.
میرزابیگی وضعیت کشور را در حوزه پرستاری در دنیا مطلوب عنوان کرد و گفت: برای بهبود روز افزون این حوزه، آموزش و پژوهش به همراه پرستاری جامعه نگر را تداوم می دهیم.
وی با تبریک یکصدمین سالگرد تاسیس آموزشکده پرستاری در ارومیه افزود: باید در دیگر دانشگاههای کشور نیز نظیر مراسم ارومیه برگزار شود تا زمینه آشنایی بیشتر مردم جامعه با خدمات این قشر را فراهم کنیم.
جواد آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از تاریخ پزشکی و پرستاری استان اضافه کرد: نخستین کلینیک طبی در سال ۱۸۳۵ میلادی و نخستین آموزش مدرن بهداشت خانواده در سال ۱۸۳۸ میلادی در ارومیه آغاز به کار کرد ولی افتخار مهم افتتاح نخستین بیمارستان و همزمان اولین مدرسه عالی طب در ارومیه در سال ۱۸۸۲ و تاسیس نخستین آموزشکده پرستاری در سال ۱۲۹۴ بود که این همه نشان از قدمت خدمات سلامتی در این منطقه دارد.
امروز همچنین در آیین ویژه ای پرچم و تندیس یکصدمین سالگرد تاسیس رشته پرستاری در ارومیه رونمایی شد.
همچنین به اهتمام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی، سرود فرشتگان سپید در وصف پرستاران بازخوانی شد.
این سرود در سال ۱۳۵۰ به عنوان نخستین سرود پرستاری توسط جمعی از دانشجویان رشته پرستاری اجرا شده بود.
۱۰۰ سال پیش مطابق با سال ۱۲۹۴ هجری شمسی ، نخستین آموزشگاه پرستاری در ارومیه گشایش یافت که متقاضیان زیر دیپلم را می پذیرفت و دوره آموزشی آن سه سال بود.
هم اکنون افزون بر ۱۲۰ هزار نفر پرستار در بیمارستان های کشور فعالیت می کنند.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل