کاهش سهم بخش تعاون در برنامه ششم

به گزارش وب سایت خبری باروت- به نقل از خبرنگار ایسنا، سیدحمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح دلایل کاهش سهم بخش تعاون در برنامه ششم از تاسیس ۸۰ تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در سال جاری خبر داد.

کلانتری اظهار کرد: سال گذشته ۱۴ تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در کشور تشکیل شد و امسال بنا داریم که این تعداد را افزایش بدهیم و به ۸۰ تعاونی توسعه و عمران شهرستانی برسانیم.

به گفته وی در حال حاضر ۷۶۰۰ تعاونی دهیاری در سطح کشور مشغول فعالیت هستند.

کلانتری همچنین از ثبت و تشکیل ۱۱۸۶ تعاونی خدماتی در کشور خبر داد و گفت: بیشترین تعداد تعاونی در گرایش خدمات را تعاونی‌های بهداشتی – درمانی با ۱۱۶ مورد، خدمات گردشگری با ۴۶ مورد و خدمات مالی و اداری با ۴۸ مورد تشکیل می‌دهند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه درباره دلیل کاهش سهم بخش تعاون از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد در برنامه ششم، اظهار کرد: یکی از پیشنهاداتی که در برنامه ششم مطرح شده پیش بینی سهم ۱۵ درصدی برای بخش تعاون است اما تا این لحظه رقم مشخص و قطعی اعلام نشده است.

وی گفت: پیشنهاد وزارتخانه این بود که سهم تعاون را در برنامه ششم ۱۵ درصد ببینیم و محدودیتهایی که در برآورد شرایط بود ما را بر آن داشت تا چنین رقمی را برای سهم تعاون در نظر بگیریم هر چند که به دلیل عدم حمایت سیستم بانکی و عدم تخصیص منابع مورد نیاز به تحقق این رقم هم خوشبین نیستیم و تردید داریم ولی معتقدیم که داشتن یک درصد مشخص بهتر از نداشتن درصد در برنامه ششم است.

به گفته کلانتری قرار بود تا ۳۰ درصد تسهیلات بانکی در اختیار بخش تعاون قرار گیرد که متاسفانه کمتر از ۸ درصد هم تحقق نیافته است و از یک سوم کل درآمدهای حاصل از واگذاری‌ها که باید به تعاونی‌ها داده می‌شد نیز یک بیستم هم داده نشده است بنابر این با چنین وضعیتی پیش بینی سهم و درصد بالا برای بخش تعاون دور از انتظار است.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل