کاهش داوطلبانه ساعت کاری زنان شاغل با شرایط خاص

اخبار کار و اشتغال بانوان سال ۹۴

خبرگزاری خانه ملت : عضو فراکسیون زنان مجلس لایحه کاهش ساعت کاری زنان مجلس را در راستای تامین سلامت خانواده خواند وگفت: کاهش ساعت کاری زنان داوطلبانه و تنها به شکل مقطعی خواهد بود.

فاطمه آلیا در گفت ‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح لایحه کاهش ساعت کاری زنان، گفت: این لایحه مختص کاهش ساعت کاری زنان شاغل با شرایط خاص شامل خانم‌های شاغل که فرزند زیر شش سال، دارای فرزند معلول و همچنین خانم‌هایی که همسرانشان دارای بیماری صعب العلاج هستند می‌شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته این کاهش ساعت کاری برای بدو استخدام و شروع کار نیست در واقع خانم هایی که در خلال عمر شغلی بوده و در مقطعی نیاز به کاهش ساعت کاری دارند را شامل می‌شود.

کاهش ساعت کاری زنان داوطلبانه است

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، تصریح کرد: زنان به صورت داوطلبانه و بنا به درخواست خودشان در مقطعی می‌توانند ساعت کاری خود را طبق قانون کاهش دهند، البته وجه تمایز این لایحه با قانون قبلی، کاهش یک روز کاری در هفته با دریافت حقوق است.
وی افزود: در قوانین تقلیل ساعت کاری گذشته، کاهش ساعت کاری بدون حقوق بوده اما در لایحه برای اینکه زنان بتوانند به راحتی از این فرصت استفاده کنند، کاهش ساعت کاری با حقوق درنظر گرفته شده است تا خانم‌ها بتوانند از این شرایط استفاده کنند در واقع این لایحه به دنبال تامین سلامت خانواده است.
آلیا با تاکید بر اینکه اینکه کاهش ساعت کاری در لایحه جدید قابل ذخیره کردن نیست، گفت: افراد مشمول در این لایحه نمی‌توانند با ذخیره ساعت‌های کاری، از آن به نوعی دیگر استفاده کنند و یا مابه ازای آن را به صورت نقدی دریافت کنند زیرا این لایحه تنها به دنبال زمینه تسهیل در شرایط کاری زنان شاغل یا شرایط خاص است.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه خانم‌های شاغل با شرایط خاص پس از رفع مشکل‌شان می‌توانند به شیوه قبل به کار خود ادامه دهند، تصریح کرد: این لایحه برای رفع استرس و نگرانی زنان شاغل است البته تبصره‌هایی نیز پیشنهاد شده تا برای زنان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و شرکت‌های خصوصی نیز شرایطی در نظر گرفته شود.
عضو فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: زنان شاغل در بخش خصوصی یا افراد تحت پوشش تامین اجتماعی دارای تسهیلاتی شبیه در این لایحه جدید هستند اما در تبصره ای از این لایحه برای جلوگیری از تداخلات اداری، ذکر شده تا آنها تنها از یکی از تسهیلات استفاده کنند.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل