کارآفرینی چیست؟ کارآفرین کیست؟

ازدیاد جمعیت و بیکاری همواره یکی از مشکلات اساسی جوامع به ویژه کشورهای در حال توسعه بوده است. در ایران نیز ترکیب جمعیت جوان کشور، ضرورت ایجاد فرصت های شغلی جدید و نیز روند مستمر کاهش ذخایر نفتی از علل عمده اندیشیدن سیاستگذاران کشور به منبع سهل الوصول دیگری غیر از نفت یعنی ابتکار، خلاقیت و نوآوری می باشد.
کارآفرینی و کارآفرین دو واژه‌ای هستند که از مدت‌ها پیش کشورهای توسعه‌یافته پی به اهمیت آن و ضرورت کاربردش در اقتصاد و جامعه بردند.با این حال کمتر کسی از معنای واقعی این دو اصطلاح اطلاع دارد و می‌داند که واقعاً منظور از این‌ دو واژه چیست.

کارآفرینی مفهومی است که تا کنون از دیدگاههای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و همه بر این باورند که کارآفرینی موتور محرکه توسعه اقتصادی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. در ساده‌ترین تعریف، کارآفرینی نوعی راه و روش زندگی است که همراه با تغییر، تحول، پویایی و حرکت است که از حدود ۲۰ سال پیش تا کنون، در ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی و خصوصاً در دنیای تجارت و کسب ‌و کار مور توجه فعالین قرار گرفته است. هیجان، ریسک، تنوع، تغییر، شکست، پیروزی، شوق، تلاش، خلاقیت و فرصت‌گرایی از مهم‌ترین واژه‌هایی است که همراه با این واژه و به‌عنوان صفت‌های کارآفرین مطرح می‌شوند. سه دلیل مهم کشورها برای توجه به مقوله کارآفرینی ، تولید ثروت ، توسعه تکنولوژی و اشتغال مولد است . در حالی که در کشور ما به اشتباه این مفهوم صرفاً با اشتغالزایی مترادف شده و فقط برای حل مشکل اشتغال به سمت کارآفرینی پیش می رویم.

کارآفرینان افرادی هستند که فرصت‌ها را درک می‌کنند و خلأ‌ها را می‌بینند. یک کارآفرین ضمن داشتن روحیه استقلال‌طلبی، با عزم و اراده جدی و پذیرش مسئولیت تصمیم‌های خود، اقدام به فعالیت خلاق کرده و با مهارتی که در تشخیص فرصت‌ها و موقعیت‌ها و ایجاد حرکت در جهت توسعهٔ این موقعیت‌ها دارند، پیشگامان حقیقی تغییر در اقتصاد و تحولات اجتماعی محسوب می‌شوند.

خصوصیات بارز کارآفرینان
کارآفرینان برای آینده کسب‌ و کار خود دارای چشم‌انداز می‌باشند و مهم‌تر از آن دارای توانایی پیاده‌سازی رؤیاهای خود هستند.
قاطعیت: وقت تلف نمی‌کنند، سریع تصمیم‌گیری می‌کنند. تردستی آن‌ها عامل کلیدی موفقیتشان است.
عمل‌گرا: موقع تصمیم‌گیری، به سریع‌ترین روش ممکن، تصمیم‌گیری و اجرا می‌کنند.
اراده: نسبت به مشارکت و اجرای کار متعهد هستند. آن‌ها به‌ندرت جا می‌زنند، حتی زمانی که با موانع غیرقابل عبور مواجه‌اند.
فداکاری: آن‌ها خود را وقف کسب ‌و کار خود کرده‌اند، گاهی به خاطر این توجه، هزینه روابط خود را با دوستان و خانواده را نیز می‌پردازند. آن‌ها خستگی‌ناپذیرند، ۱۲ ساعت در روز و ۷ روز هفته، کاری غیرمعمولی نیست که کارآفرین در حال تلاش برای به دست آوردن کسب‌ و کار خود در زندگی انجام می‌دهند.
از خود گذشتگی: کارآفرینان عاشق آنچه آن‌ها انجام می‌دهند، هستند. این عشق است که آن‌ها را حفظ می‌کند و ترک کار را برایشان دشوار؛ و این عشق به محصول و خدمات است که آن‌ها را بسیار موفق در ارائه کارشان می‌کند.
جزئیات: گفته شده است که یک کارآفرین همیشه خود را در ورای جزئیات قرار می‌دهد.
سرنوشت: آن‌ها می‌خواهند مسئول سرنوشت خود باشند تا وابسته به یک کارفرما.
پول: پولدار شدن لزوماً محرک کارآفرینان نیست؛ میزان درآمد سنگ ترازوی آنان است. کارآفرینان عقیده دارند اگر موفق باشند، پاداش نیز خواهند داشت.
پخش کردن: کارآفرینان می‌دانند که کسب‌وکار خود توسط کدام کارمندان کلیدی به موفقیت خواهد رسید.

نقش و آثار کارآفرینان در جامعه
با توجه به اهمیتی که برای کارآفرینی و کارآفرینان در جامعه در نظر گرفته شده است، این افراد در وهلهٔ اول عامل اشتغال‌زایی به‌حساب می‌آیند.
ورای این موضوع، کارآفرینان عامل تعادل و انتقال فناوری در اقتصادهای پویا به‌حساب می‌آیند.
جا افتادن کارآفرینی در جامعه و تعداد کارآفرینان باعث خواهد شد تا بوروکراسی اداری و خصوصاً پشت میز نشینی برچیده و عمل‌گرایی جایگزین آن شود.

موانع کارآفرینی در کشور
ضعف آموزش عالی: اهمیت این مباحث در کشورهای توسعه‌یافته به‌گونه‌ای است که در برخی از کشورهای توسعه‌یافته در دوره کارشناسی و حتی کارشناسی ارشد، حداقل یک درس با عنوان کارآفرینی ارائه می‌شود. اما در ایران، هنوز اهمیت این موضوع برای تصمیم‌گیرندگان مشخص نبوده و به دوره‌های آموزشی خارج از برنامه درسی اکتفا شده است.
ریسک‌پذیری: متأسفانه محیط خانواده، مدرسه و جامعه به‌گونه‌ای است که غالب جوانان و خصوصاً قشر تحصیل‌کرده را به حرفه‌هایی با درآمد مطمئن و بدون ریسک سوق می‌دهد.
بی‌توجهی به آموزش ضمن کار و توانمندسازی افراد: در کنار محیط خانواده و مدرسه، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه شود و مورد غفلت است، آموزش ضمن کار است.
تضمین بقای شغل: سازمان دولتی، بزرگ‌ترین استخدام‌ کننده نیروی کار تحصیل‌کرده در کشور است که سعی در حفظ نیروی خود به هر نحو دارد. این در حالی است که خروج همین نیروها از دولت، به معنی ورود به بخش خصوصی و به احتمال زیاد کارآفرین شدن آن‌ها است.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل