کارآفرینان در اول راه ایستاده‌اند

دریافت وام‌های خوداشتغالی از جمله مهم‌ترین دغدغه‌های کارآفرینانی است که ایده‌ها و طرح‌های زیادی در ذهن دارند ولی به دلیل نداشتن سرمایه همچنان در اول راه ایستاده‌اند.

در سال‌های اخیر در کشور شاهد درخشش کارآفرینانی بوده‌ایم که از ابتدا نه تنها دارای ثروتی نبودند بلکه خود کارگری ساده بوده‌اند و با تلاش و عزمی بالا موفق به ایجاد شغل برای خود شده‌اند به طوری که هم اکنون افراد دیگری نیز از طریق آنها مشغول به کار شده‌اند و زندگی خود را می‌گذرانند.

مجید کلهر جوان 32 ساله قزوینی که هم اکنون در رشته سفال و صنایع دستی کارآفرین برتر نمونه کشوری است، نیز کار خود را با دست فروشی شروع کرده است و حالا 25 نفر برای او کار می‌کنند.

وی که فارغ‌التحصیل رشته نقشه‌کشی معماری است، خاطرنشان کرد:‌ از سال 83 کار فروش سفال و وسایل لوکس را شروع کردم، بعد از گذشت 2 سال علاقمند به سفال شدم و با گذراندن دوره‌های آموزشی مشغول به ساخت ظرف‌های سفالی شدم به طوری که در همان سال‌ها با دریافت وام خوداشتغالی 3 میلیون تومانی فعالیت تولید سفال را آغاز کردم.

کلهر ادامه داد: اکنون بعد از گذشت ده سال از فعالیتم توانسته‌ام شیوه جدیدی در تولید سفال ابداع کنم و کار سفال را بر روی چوب و پتینه انجام می‌دهم.

وی تصریح کرد:‌ تا سال گذشته یک کارگاه بزرگ تولیدی داشتم که 25 نفر برایم کار می‌کردند اما سال گذشته بر اثر اتصالی برق، کارگاهم آتش گرفت و تمام سرمایه‌ام از بین رفت،‌ به طوری که برای ادامه فعالیتم نیاز به وام داشتم. با کمک سایر دوستانم توانستم دوباره کارگاه کوچک‌تری ایجاد کنم که در حال حاضر 16 نفر برایم کار می‌کنند. با توجه به این که کار ایرانی و تولید ملی محسوب می‌شود انتظار می‌رود از طرف دولت کمک شود.

کلهر خاطرنشان کرد: برای توسعه کارگاهم به وام با سود پایین نیازمند هستم که تاکنون محقق نشده است. همچنین در طرحی جدید برای نخستین بار در کشور می‌خواهم کارهای فلزی و نقره‌ای را بر روی سفال طراحی کنم. برای اجرایی شدن طرح جدید خود تحقیق‌ زیادی انجام دادم و متخصصان این امر را جهت همکاری پیدا کرده‌ام اما نیاز به امکانات و تجهیزات دارم و همچنین برای خرید دستگاه مربوط به این کار حدود 200 میلیون تومان اعتبار نیاز دارم.

وی ادامه داد: طرحم را به مسئولان میراث فرهنگی و استانداری نشان داده و موافقت آن‌ها را دریافت کرده‌ام اما هنگام پرداخت وام میراث فرهنگی می‌گوید تنها 20 میلیون تومان وام می‌تواند در اختیارم قرار دهد که نسبت به هزینه‌های کار مقداری ناچیزی است.

استان قزوین با دارا بودن بیش از 76 هزار و 358 فارغ‌التحصیل غیرفعال و افزایش 12 درصدی نرخ رشد بیکاری، وضعیت مناسبی در زمینه اشتغالزایی ندارد و مسئولان امر باید با انجام برنامه‌ریزی‌ها با به کار گرفتن افراد بیکار توجه بیشتری به این قشر داشته باشند.

در کارگروه اشتغال استان قزوین که به منظور افزایش سطح اشتغالزایی استان برگزار شد دستگاه‌های متولی امر تعهد کردند تا پایان سال نزدیک به 11 هزار فرصت شغلی ایجاد کنند که در این میان سازمان میراث فرهنگی ایجاد 245 فرصت شغلی را تعهد کرده است.

با توجه به نبود ظرفیت در بخش دولتی جهت به کارگیری تمامی افراد بیکار در استان، جهت ارتقای سطح اشتغالزایی نیاز به حمایت از کارآفرینان است تا افراد بیشتری توسط کارآفرینان جذب بازار کار شوند،‌ اما در این میان میراث فرهنگی برای تقویت این بخش چه حمایت‌هایی تاکنون انجام داده است؟

سید میثم حصاری، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی قزوین در این خصوص گفت: میراث فرهنگی از افرادی که به طور خاص در زمینه صنایع دستی فعالیت می‌کنند و به نوعی کارآفرین محسوب می‌شوند حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: ‌با توجه به اینکه کارآفرینان برای شروع کار خود به سرمایه نیاز دارند این سازمان با همکاری صندوق کارآفرینی امید به افراد متقاضی وام پرداخت می‌کند و وام خوداشتغالی صنایع دستی به افرادی که در زمینه صنایع دستی فعالیت می‌کنند یا برای تجهیز و توسعه کارگاه خود نیاز به سرمایه دارند، تعلق می‌گیرد.

حصاری خاطرنشان کرد:‌ اولویت پرداخت وام به افرادی است که در حوزه صنایع دستی بومی مانند موج‌بافی، زره‌بافی و آینه‌کاری فعالیت می‌کنند چرا که بازار برخی رشته‌ها مانند رشته چرم اشباع شده است.

وی تصریح کرد: افراد برای گرفتن وام خوداشتغالی به حوزه بازرگانی مراجعه می‌کنند و درخواست مکتوب ارائه می‌دهند که طرح ارسال آن‌ها توسط گروه کارشناسان بررسی می‌شود و بنا بر نظر کارشناسان وام پرداخت می‌شود به طوری که در سال جاری 7 نفر موفق به دریافت وام شده‌اند.

حصاری با اشاره به عدم پرداخت وام به افرادی مانند آقای کلهر توضیح داد: لازمه پرداخت وام، داشتن کارت صنعتگری است. افرادی که فاقد این کارت هستند نمی‌توانند وام دریافت کنند و متقاضیان جهت دریافت این کارت می‌توانند با آزمون‌ دادن با توجه به رشته فعالیت خود کارت شناسایی صنعتگری دریافت کنند.

وی تاکید کرد: برخی افراد آثاری تولید می‌کنند که صنعتی است و اثرهای جالبی که در شاکله صنایع دستی نمی‌گنجد و جزء محصولات صنایع دستی محسوب نمی‌شوند مانند صنایع شیشه که با دستگاه ذوب می‌شوند و برش‌ها با دستگاه زده می‌شود که بیشتر صنعتی است.

معاون میراث فرهنگی قزوین یادآور شد: افرادی نیز صنایع دستی را از همدان و سایر شهرها می‌آورند و متقاضی دریافت وام هستند و این در حالی است که برای دریافت وام باید خودشان کار سفال انجام دهند و صرفا فروشنده نباشند.

علی عبداللهی، مدیر صندوق کارآفرینی امید استان قزوین در این خصوص گفت: صندوق کارآفرینی امید با امضای تفاهم‌نامه با سازمان میراث فرهنگی و 13 سازمان دیگر در 3 محور خوداشتغالی،‌ افراد پشتیبان و طرح‌های کارفرمایی وام پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: در بخش خوداشتغالی به افرادی که بیکار و دارای مدرک فنی و حرفه‌ای هستند به شرط اینکه قبلا از تسهیلات صندوق استفاده نکرده باشند و بدهی بانکی نداشته باشند وام از 1 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

عبداللهی تصریح کرد: در بخش پشتیبان که اغلب وام‌های میراث فرهنگی در این حوزه قرار می‌گیرند به افرادی که حداقل 3 سال سابقه کار دارند و مجوزهای لازم را دارند به منظور افزایش تجهیزات، وام به مبلغ یک میلیون تومان تا 100 میلیون تومان پرداخت می‌شود. در بخش دیگر افرادی که مجوز دارند و نسبت به ایجاد کارگاه اقدام می‌کنند می‌توانند برای تهیه قسمتی از تجهیزات از تسهیلات صندوق، استفاده و همچنین به ازای ایجاد هر فرصت اشتغالزایی مبلغ 20 میلیون تومان دریافت کنند.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان قزوین خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی، طرح‌های توجیهی در غالب گردشگری و صنایع دستی را به صندوق معرفی می‌کند و پس از بررسی از 1 تا 100 میلیون تومان وام به طرح‌ها اختصاص داده می‌شود که این مبلغ نسبت به سال‌ها 90 تا 92 افزایش داشته است.

وی یادآور شد: میراث فرهنگی از سال 93 تا 94، تعداد 25 طرح به مبلغ 765 میلیون تومان درخواست کرده بود که پس از بررسی 6 طرح تصویب شدند که در پی آن مبلغ 315 میلیون تومان وام پرداخت شده و پرداخت وام 10 طرح به مبلغ 200 میلیون تومان در دست اقدام است. همچنین 9 طرح از نظر فنی رد شدند.

اگر چه صنایع دستی و هنرهای سنتی مورد توجه قرار گرفته شده‌اند اما باید زمینه فعالیت در پدیده‌های نوظهور صنایع دستی که ترکیبی از صنایع دستی و ماشین است را نیز فراهم کنیم و از کارآفرینان این حوزه نیز با اعطای وام‌های خوداشتغالی با نرخ بهره پایین حمایت کنیم.

 

منبع:ایسنا

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل