چرا کارآفرینان موفق صبح زود بیدار می‌شوند؟

کارآفرینان موفق

کارآفرینان موفق

میشل گاس، مدیرعامل استارباکس به مدت ۱۵ سال ساعت خود را برای ۴:۳۰ صبح کوک کرده است تا بتواند بدود. گرچن روبن، نویسنده‌ی مشهور کتاب پروژه‌ی شادی ۶ صبح بیدار می‌شود و یک ساعتی را قبل از بیدار شدن خانواده‌اش کار می‌کند.

برای اداره‌ی یک کسب‌وکار گویی همیشه زمان کم می‌آوریم. اگر صبح‌ها را از دست ندهیم، زمان خوبی برای افزایش بهره‌وری خواهیم داشت.

لورا وندرکم، متخصص در مدیریت زمان، در کتاب “موفق‌ترین افراد قبل از صبحانه چه می‌کنند” به دلایل اهمیت صبحگاه و چگونگی استفاده‌ی موثر از آن زمان پرداخته است. برخی از مزایای زودتر بیدار شدن را در ادامه برایتان بازگو خواهیم کرد.

احتمال منحرف شدن ذهن و حواس پرتی کمتر است. ساعات روزانه یک کارآفرین خیلی زود پر می‌شود. اگر انجام کارهای مهمی مثل ورزش یا مطالعه را به بعد از ظهر یا شب واگذار کنید احتمالا کلا بیخیال آن خواهید شد. وندرکم می‌گوید: “دلایل زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه چرا نمی‌توانید ۴ بعدازظهر به اولویت‌های شخصی خود رسیدگی کنید – ساعت ۶ صبح معمولا احتمال کمتری وجود دارد که کاری پیش آید.”

صبح زود اراده‌ی بیشتری دارید. حتی اگر انسان سحرخیزی نباشید صبح زود اراده‌ی بیشتری نسبت به دیگر ساعات روز دارید. وندرکم می‌گوید: “اراده همچون ماهیچه‌ای است که اگر زیاد کار کند خسته می‌شود.” درطول روز با افراد مختلفی سر‌وکار دارید، تصمیم‌گیری می‌کنید و در ترافیک گیر می‌افتید، و در تمامی این موارد نیروی اراده‌ی خود را بکار گرفته‌اید پس تا پایان روز اراده‌تان تحلیل می‌رود.

صبح این فرصت را برایتان بوجود می آورد تا بتوانید برای کل روز انرژی مثبت جمع کنید. اگر تابحال برایتان اتفاق افتاده که خواب مانده باشید یا غذای خود را روی میز جا گذاشته باشید، می‌دانید که چنین شکستی اول صبح انرژی کل روز شما را می‌گیرد و بر بهره‌وری‌تان تاثیر می‌گذارد. وندرکم معتقد است سحرخیزی این فرصت را به شما می‌دهد که روز خود را با پیروزی شروع کنید و روز خلاق‌تر و شادتری را برای خود رقم بزنید.

اگر فکر بیدار شدن هنگام طلوع آفتاب شما را می‌ترساند، ۴ قدم زیر را به پیشنهاد وندرکم انجام دهید.

۱- از جدول زمانی استفاده کنید.
وندرکم می‌گوید یکی از دلایلی که مردم صبح‌ها را دوست ندارند این است که شب تا دیروقت بیدار می‌مانند. او پیشنهاد می‌دهد به مدت یک هفته از یک جدول زمانی استفاده کنید تا متوجه شوید کجا از زمانتان استفاده‌ی ناکارآمد کرده‌اید.

۲- یک صبح عالی را مجسم کنید.
اگر صبح‌ها یک ساعت بیشتر زمان داشتید چه می‌کردید؟ ورزش می‌کردید؟ بجای مرور عناوین، کل روزنامه را می‌خواندید؟ وندرکم معتقد است: “سحرخیز بودن تنبیه کردن خودتان نیست. اگر دلیل خوبی نداشته باشید از تخت جدا نمی‌شوید.”

۳- برای صبح خود برنامه بریزید.
زمانیکه فهمیدید با یک ساعت اضافه چه می‌خواهید بکنید، برای عمل کردن به آن برنامه بریزید و تا می‌توانید شب قبل خود را آماده کنید. برای مثال اگر می‌خواهید ورزش کنید لباس ورزشی خود را کنار بگذارید، و یا وسایل صبحانه را فراهم نمایید.

۴- سحرخیزی را کم کم تبدیل به عادت کنید.
وندرکم می‌گوید اگر بخواهید این کارها را سریعا به عادت تبدیل کنید به احتمال زیاد آلارم گوشی را قطع کرده و دوباره می‌خوابید. پس وقتی در حالت طبیعی ۷:۳۰ بیدار می‌شوید، بجای ۵ صبح، ساعت را برای ۱۰ دقیقه زودتر کوک کنید. برای اینکه مطمئن شوید خواب نمی‌مانید هر شب ۱۰ دقیقه زودتر به رختخواب بروید. اگر با این قضیه مشکل دارید، برای خوابیدن هم ساعت کوک کنید.

برگرفته از: www.entrepreneur.com پونیشا

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل