هر ۱۰۰ متر بنا شش فرصت شغلی ایجاد می کند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مسکن، ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه خانوارهای ایرانی را دربرمی گیرد، ابراز امیدواری کرد: با رشد اقتصادی در کشور، دوره انتظار دهکهای اول برای خانه دار شدن کاهش یابد.

علی ربیعی در مراسم افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان اظهار کرد: با توجه به آنکه نوسانات قیمت مسکن به شدت بر فقر و نابرابری تاثیرگذار است امیدواریم که با افزایش رشد اقتصادی در کشور دوره انتظار دهک‌های اول برای مسکن کاهش یابد.

وی با بیان اینکه هر ۱۰۰ متر مربع شش فرصت شغلی ایجاد می کند، افزود: تحرک بخش مسکن موجب تحرک بخش های فولاد و سیمان می شود و حوزه اشتغال این بخشها را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته ربیعی، تولیدات داخلی کشور در بخش مصنوعات مسکن روز به روز با کیفیت تر و متناسب با ذائقه مصرف کننده می شود و این امر نشان دهنده آن است که ذائقه ایرانی به سمت مصرف تولیدات داخلی صنعت ساختمان در حال تغییر است.

وی درعین حال با بیان اینکه بین تولید و عرضه مسکن و رشد اقتصادی رابطه معناداری وجود دارد، افزود: امروز به سرمایه گذاری مردم نیاز داریم و بدون آنکه اقتصاد مقاومتی را فراموش کنیم باید سرمایه گذار خارجی را هم جذب کنیم.

ربیعی افزود: دولت با تدبیر و برنامه ریزی خود تلاش کرده تا در این بخش هم پنجره واحد سرمایه گذاری خارجی را فعال کند و هم صدور خدمات فنی و مهندسی به ویژه در بخشهای صنعت و ساختمان را در دستور کار قرار دهد.

ربیعی تصریح کرد: نباید تنها مهاجرت نیروی کار داشته باشیم بلکه باید برای صادرات خدمات فنی و مهندسی هم کارهایی انجام بدهیم و دولت در هر دو زمینه برنامه ریزی کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مسکن، کانون توجه سیاستگذاری‌های اجتماعی و اقتصادی است، گفت: عده بسیاری بخش مسکن را در بخش اقتصاد تعریف می کنند در حالی که مسکن از جمله بخشهایی است که بیشتر وجهه فرهنگی و اجتماعی در آن مطرح است و هویتی که این بخش به ارزش های بین‌النسلی می دهد تجلی پایگاه اجتماعی و اقتصادی است.

به گفته وی، مسکن نه تنها یک کالای با دوام بلکه مهمترین بخش از ثروت ایرانیان از قدیم تا کنون به شمار می رفته در حالی که متاسفانه امروز جزو مخارج خانوارهای ایرانی است.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعبیر “همه با هم” امام خمینی (ره) اظهار کرد: در شرایط امروز این تعبیر بیشترین کاربرد را دارد و سرمایه اجتماعی مردم باید در کنار اعتماد دولت قرار بگیرد. دولت بخش خصوصی را یک رقیب نمی بیند بلکه بخش اصلی اقتصاد کشور می داند، چنانچه تعاونگران، کنشگران اصلی اقتصاد به شمار می روند و نقش کارآفرینان و نخبگان صنعتی و مسوولیت اجتماعی افرادی که می توانند در کار سرمایه گذاری وارد شوند حایز اهمیت است.

ربیعی در پایان با اشاره به ۷۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی به دست آمده در دولتهای قبل اظهار کرد: این منصفانه و عادلانه نیست که خروجی اشتغال این دوره را با وجود با خروجی اشتغال شرایطی که نفت را نصف قیمت فروختیم مقایسه کنیم. من به شهادت دفترچه‌های بیمه تایید شده و بیمه‌های اجباری که افراد گرفتند و مشغول کار شدند و ۱۰۰۰ نفری که مورد سنجش قرار گرفتند اعلام می کنم که ۴۰۰ هزار شغل رسمی و نصف این میزان شغل غیر رسمی ایجاد کرده ایم.

در حاشیه مراسم افتتاح پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان که با حضور رستم قاسمی، مشاور معاون اول رییس جمهور و رییس اتاق تعاون ایران برگزار شد ،تمبر یادبود پانزدهمین دوره از نمایشگاه صنعت ساختمان توسط وزیر تعاون رونمایی شد.

 

 

منبع:ایسنا

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل