نگاهی به اولین شغل بنیانگذاران و مدیرعاملان ۵ ابرکمپانی دنیا

شاید شغل امروز هر کدام از ما هیچ‌گونه تناسبی با آنچه در طول زندگی انجام داده‌ایم، نداشته باشد. برای ستارگان دنیای فناوری نیز وضع به همین صورت است. اولین شغل بسیاری از آن‌ها با آنچه امروز در دنیای فناوری به آن شهره‌اند، بسیار تفاوت دارد. شاید همین کار سخت و متفاوت بوده است به آن‌ها تجارب کسب‌وکار را از زاویه‌ای جدید آموخته است.

با مطالعه زندگی نامه بعضی از بنیانگذاران کمپانی های مطرح دنیا به وضوح خواهیم فهیمید که مساله خواستن و توانستن موضوعی انکار ناپذیر است چرا که این افراد اکنون در راس هرم بزرگترین کمپانی های دنیا میدیریت می کنند در حالی که در ابتدا کار خود را با حرفه‌هایی کاملا بی ربط و بسیار معمولی آغاز کرده‌اند.

و حالا با برخی از این مشاغل معمولی بزرگان دنیای فناوری آشنا می‌شویم.

۱- مایکل دل از پیشخدمتی و ظرف‌شوی تا بنیانگذاری و مدیرعاملی شرکت دل
مایکل دل از کودکی به تمبر جمع کردن علاقه داشت و همین علاقه بود که او را به کار ظرف‌شویی در یک رستوران چینی وا داشت تا بتواند تمبرهای بیشتری بخرد. وی کارگر قابلی بود و در جوانی توانست کار خود را تا پیشخدمتی رستوران ارتقا دهد. البته در اقدامی شبیه آنچه همه در دره سیلیکون انجام می‌دهند، شغل خود را برای کار در یک رستوران مکزیکی که به او وعده پول بیشتر داده بود، رها کرد.

۲- ماریسا مایر از فروشندگی مواد غذایی رئیس و مدیرعامل یاهو
لازم است بدانید وقتی ماریسا ۱۶ ساله بود در تعطیلات تابستان در فروشگاه کانتی شهر واسا، کار فروشندگی مواد غذایی را شروع کرد. شاید شما تصور کنید که این کار چندان هم سخت نیست اما مایر می‌گوید که کارفرمایانش بسیار سختگیر بودند و توانایی او را در هر کار با در نظر گرفتن زمان صرف شده برای آن محاسبه می‌کردند. وی می‌گوید که این کار به او درس‌های زیادی در مورد اقتصاد خانواده و بده بستانی که افراد باید در زندگی روزمره انجام دهند، آموخت. او مردم را در حالی می‌دید که بر سر یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی خود بودند: چه چیزی بخورند؟
البته مایر پس از کار در فروشگاه یک تیک عصبی هم پیدا کرد؛ هنگام اتمام نوبت کاری در فروشگاه مواد غذایی باید به سرعت تمام حساب‌ها را جمع می‌زد و تحویل می‌داد. این ستاره دنیای فناوری، تا امروز هم از اینکه حساب‌هایش با هم منطبق نباشد، اذیت می‌شود.

۳-جان کوم از زمین‌شویی و تی کشی تا بنیان‌گذاری و مدیرعاملی واتس‌اپ
جالب است بدانید که جان کوم، یکی از فقیرترین افراد این فهرست بوده است. وقتی او قرارداد ۱۹ میلیارد دلاری واگذاری واتس‌اپ به فیس بوک را امضا کرد، به سمت خیابانی در مقابل مرکز خدمات اجتماعی سن دیگو رفت؛ جایی که سال‌ها از کوپن غذای مجانی آن‌ استفاده کرده بود. کوم در روستایی کوچک در اوکراین به دنیا آمد، سپس در ۱۶ سالگی به کالیفرنیا مهاجرت کرد. او برای کمک به مادرش، در یک مغازه مواد غذایی زمین‌شویی می‌کرد.

۴- رید هستینگز از فعالیت در فروشندگی جاروبرقی تا بنیان‌گذاراری و مدیرعاملی نتفلیکس
رید هستینگز، به خوبی می داند که چطور باید یک کسب و کار را از ابتدا به راه انداخت. وی توانست شرکت خود را از یک اجاره دهنده کوچک دی وی دی به یکی از غول های رسانه تبدیل کند. اما شاید از شنیدن این موضوع تعجب کنید که هستینگز قبل از اینکه تبدیل به یک کارآفرین موفق شود، در یکی از حرفه‌های نمادین آمریکایی‌ها یعنی فروشندگی مشغول به کار بوده است. هستینگز به عنوان یک فروشنده خانه‌ به ‌خانه به فروش جاروبرقی می‌پرداخت که به نظر خودش « مقدمه‌ای فوق‌العاده برای فروش بود». البته وی پس از آن تصمیم گرفت تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر در دانشگاه استنفورد را به پایان برساند.

۵- تونی فیدل از شغل تخم‌مرغ فروشی تا بنیان‌گذاری و مدیرعاملی نست‌لبز
در مورد تونی فیدل باید گفت که وی متخصص به بازار آوردن محصولات جدید و خلاقانه است. هنگامی که در اپل کار می‌کرد، در تولید آیپاد بسیار تأثیرگذار بود. پس از اینکه شرکت خود، نست را هم پایه‌گذاری کرد توانست در سال ۲۰۱۴ به قیمت ۳٫۲ میلیارد دلار به گوگل بفروشد.

منبع:میهن پست

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل