صدور ۹۴۰ هزار مجوز مشاغل خانگی

به گزارش وب سایت خبری باروت- به نقل از خبرنگار مهر، وزارت کار با اعلام برخی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در بازار کار کشور و صدور ۹۴۰ هزار مجوز برای مشاغل خانگی ، اعلام کرد: از نابودی ۸۰۰ هزار شغل جلوگیری شد.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارش جدیدی درباره وضعیت بازار کار و اشتغال کشور اعلام کرد: یکی از مهم‌ترین وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه تنظیم بازار کار و سیاستگذاری در زمینه اشتغال کشور است. از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم شاخص های اقتصادی گویای بسیاری از واقعیت های موجود بود به طور مثال بهره وری نیروی کار و نرخ مشارکت اقتصادی پایین بود و عدم تعادل در سطح اشتغال استان‌ها دیده می‌شد و مهم‌تر آنکه در شاخص‌های سهولت فضای کسب‌ و کار و حمایت از سرمایه‌گذاری که هر دو بیانگر عوامل موثری در زمینه اشتغال هستند، کشور دارای رتبه مناسبی نبود.
براساس مطالعات موجود در آن زمان، اهداف طرح بنگاه‌های زودبازده محقق نشده بود و همین امر ضمن دشوارتر کردن مسئله اشتغال، بالا بُردن نقدینگی و ایجاد بدهکاران بانکی، به فضای اعتماد لازم برای کسب ‌و کار نیز ضربه می‌زد. بهبود آمارهای اشتغال و ساماندهی این بنگاه‌ها یکی از ضرورت‌ها و البته چالش‌های مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم بود.
بدین منظور در حوزه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طراحی اولیه برنامه عملیاتی آموزش و ترویج کارآفرینی صورت گرفت و وظایف و برنامه‌های هر دستگاه برای توسعه و ترویج کارآفرینی در کشور مشخص شد.
همچنین در راستای انجام مطالعات تطبیقی قوانین سرمایه‌گذاری در جهان و سیاست‌های توسعه کارآفرینی، دو شیوه تامین مالی مردم نهاد کارآفرینی (مبتنی بر تامین مالی جمعی و کانون‌های محلی) با هدف ایجاد و گسترش بسترهای مناسب جهت تامین مالی کسب‌ و کارهای نوپا و کارآفرین از طریق مشارکت‌های مردمی و کاهش وابستگی به منابع بانکی در تجاری‌سازی ایده‌ها طراحی شد.
حمایت از اجرای طرح تامین مالی خُرد با رویکرد بانکداری پیوندی در ۱۲ استان آغاز شد. همچنین فعالیت ۷۵۰ مرکز مشاوره شغلی و کاریابی داخلی و بیش از ۶۰ مرکز کاریابی بین المللی به منظور ارائه خدمات شغلی به کارجویان و کارفرمایان، از سال ۱۳۹۲ تاکنون برای بیش از ۳۴۰ هزار نفر از کارجویان با استفاده از مشوق تخفیف بیمه سهم کارفرما در بنگاه های کسب و کار نوپا، اشتغال پایدار ایجاد شده است.
احصاء مشاغل سبز، طراحی و تنظیم بسته آموزشی کارآفرینی سبز و تدوین بسته جامع مشوق های اشتغال سبز، تدوین الگوی جامع توانمندسازی، اشتغال پذیری و کارآفرینی دانشجویان (تاک) با همکاری مشترک وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علوم، بهداشت و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، طراحی سامانه ملی مشاغل به منظور معرفی مشاغل موجود و ایجاد ارتباط بهینه بین کارجویان و کارفرمایان، طراحی بسته جامع مشوق های کارآفرینان برتر ملی و استانی در راستای ترویج و توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی امسال و تدوین لایحه قانون تاسیس سازمان نظام کارآفرینی به عنوان نهاد غیردولتی سیاستگذاری، مدیریت و اجرای کلیه امور کارآفرینی؛ از اموری است که به منظور ایجاد رونق در بازار کار پیگیری شد.
همچنین ایجاد ۱۲۴ مراکز مشاوره و اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی در استان ها، تشکیل ۳۱ کانون کارآفرینی در سراسر کشور، تداوم اجرای برنامه ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و صدور مجوز مشاغل خانگی به تعداد ۹۴۰ هزار و ۳۵۲، پرداخت تسهیلات بانکی به طرح های اشتغال جمعا به مبلغ ۲۶ هزار میلیارد و ۳۷۳ میلیون ریال در دو ساله دولت تدبیر و امید و پرداخت ۵۴۳ میلیارد ریال به تسهیلات مشاغل خانگی از محل صندوق کارآفرینی امید و پرداخت بخشودگی سود و جرائم تسهیلات از محل وجوه اداره شده جمعا به مبلغ ۱۵۲میلیارد ریال؛ نیز در راستای توسعه بازار کار کشور انجام شد.
از سویی ساختارسازی ­های ­لازم درجهت رشد و توسعه کارآفرینی (نظیر بانک اطلاعات کارآفرینان، توسعه دفاتر کارآفرینی، توسعه کانون های کارآفرینی و ایجاد سازمان های نظام کارآفرینی، ایجاد مراکز مشاوره کارآفرینی) و ایجاد هماهنگی و هم افزایی با قوای سه ­گانه در موضوع اجرای اسناد توسعه اشتغال و ایجاد تحرک در ظرفیت های دستگاهی در راستای ایجاد فرصت های شغلی، توسعه نظام جامع اطلاعات بازار کار به ویژه به عنوان مبنای برنامه ریزی در بخش اشتغال توسعه کمی و کیفی مراکز خدمات اشتغال غیردولتی از طریق راهبری حمایت، هدایت و نظارت های هدفمند و طراحی و راه‌اندازی بانک اطلاعات ایرانیان شاغل در خارج از کشور به نام سامانه صدور و تمدید گواهینامه شغلی، توسعه شبکه ملی بازار کار برای موسسات کاریابی‌های خارجی و تهیه پیش‌نویس آئین‌نامه ساماندهی و حمایت از بنگاه‌های پشتیبان مشاغل خانگی، خُرد و کوچک؛ نیز از دیگر اقدامات در جهت ایجاد و حمایت از اشتغال بوده است.
از سویی طی یکی دو سال اخیر از نابودی ۸۰۰ هزار شغل جلوگیری شده و مجموعه اقدامات باعث تثبیت ۸۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور شده است. همچنین ۵۴۳ میلیارد ریال نیز از محل صندوق توسعه کارآفرینی امید به طرح های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شد.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل