سربازی فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای در بخش های صنعتی

گذراندن دوره سربازی فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای در بخش های صنعتی
خبرگزاری ایرنا : رییس دانشگاه فنی و حرفه ای از پیشنهاد این دانشگاه به منظور گذراندن دوره سربازی فارغ التحصیلان مقطع کاردانی فنی و حرفه ای در بخش های صنعتی خبر داد.
دکتر مسعود شفیعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: درحال صحبت با مقامات عالی هستیم تادرصورت امکان، مقوله امریه و سربازی فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای برطرف شود.
وی با بیان اینکه هنوز اقدامات و توافقات نهایی میان دانشگاه فنی و حرفه ای و ستاد کل نیروهای مسلح کشور در رابطه با امریه فارغ التحصیلان این دانشگاه صورت نگرفته است، تصریح کرد: در ایران، تعداد تکنسین ها کم است زیرا اغلب دانشجویان مقطع کاردانی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی، در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل می دهند که به تاخیر انداختن خدمت سربازی، یکی از دلایل اصلی ادامه تحصیل دانشجویان پسر است.
شفیعی ادامه داد: دانشگاه های کشور به جز فنی و حرفه ای، عرضه محور هستند و در مرزهای دانش حرکت می کنند بنابراین فارغ التحصیلان آنها دست به آچار نیستند و در این شرایط ، نیاز صنایع کشور به فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای به شدت احساس می شود.
وی تاکید کرد: معتقدیم نیروهایی که به صورت تکنسین تربیت می کنیم باید وارد صنعت شوند و مطالبی که آموخته اند را به بخش های مختلف صنایع منتقل کنند اما در شرایطی که این نیروها ناچار به گذراندن خدمت سربازی هستند بین دوران تحصیل و اشتغال آنها در صنعت، فاصله می افتد و ممکن است آموزش ها را فراموش کنند یا به مرور انگیزه خود را برای خدمت در صنعت از دست بدهند.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای بیان داشت: به منظور تامین نیروی تکنسین مورد نیاز صنایع کشور، یک ایده را مطرح کردیم که تمهیداتی اندیشیده شود تا فارغ التحصیلان ما به جای رفتن به سربازی بتوانند در قالب امریه یا شکل های دیگر وارد صنعت شوند.
وی شمار دانشجویان فعال دانشگاه فنی و حرفه ای را حدود ۱۷۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: از آنجاکه فنی و حرفه ای، یک دانشگاه تقاضامحور است بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیلان آن جذب بازار کار می شوند و آمار اشتغال دانش آموختگان فنی و حرفه ای بسیار فراتر از دیگر دانشگاه های کشور است.
شفیعی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه درس های فنی و حرفه ای به صورت کارگاهی و کارآموزی در محیط کار ارائه می شود اما بارها به صنایع کشور پیشنهاد کردیم که نیازهای خود را به ما اعلام کنند تا سرفصل ها و محتوای درسی خود را با توجه به این نیازها تعریف کنیم.
وی استفاده از تجربیات بین المللی کشورهای موفق در آموزش های حرفه ای را از رویکردهای اساسی دانشگاه فنی و حرفه ای برشمرد و از رایزنی های گسترده این دانشگاه با مسوولان آموزش عالی آلمان به منظور تقویت همکاری های مشترک خبر داد.

فرار از خدمت سربازان یکی از جرایم شایع در نیروهای مسلح
خبرگزاری ایسنا : معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت که افتخار بزرگ نظام اسلامی برخورداری از نیروهای مسلح سالم، متعهد و ولایی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مصدق در بیست و دومین مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح در جمع فرماندهان و مسئولان نظامی و انتظامی اردبیل با تسلیت ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان، فرار از خدمت سربازان را یکی از جرایم شایع در نیروهای مسلح عنوان و اظهار کرد: باید در این خصوص نشست‌های هم اندیشی به‌صورت مستمر برگزار و راهکارهای علمی و تخصصی جهت مقابله با این جرم ارائه شود.
وی با بیان اینکه بیش از یکصد علت برای وقوع جرم فرار از خدمت سربازان احصاء شده است، افزود: در این حوزه و با بهره‌گیری از تجارب کارشناسان و محققان نیروهای مسلح، ۶۴۳ راهکار مقابله ای استخراج شده که امید آن داریم با کاربردی کردن این راهکارها شاهد به حداقل رسیدن این جرم در سطح نیروهای مسلح باشیم.
معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور افتخار بزرگ نظام اسلامی را برخورداری از نیروهای مسلح سالم، متعهد و ولایی عنوان و تصریح کرد: نیروهای مسلح ایران اسلامی الگویی برای سایر کشورهای جهان بوده و این نیروها با حرکت در مسیر ولایت فقیه، حافظ کیان اسلامی و مدافع ارزش ها و اعتقادات دینی و انقلابی ملت بزرگ ایران هستند.
در ادامه این مراسم، فرمانده انتظامی استان اردبیل طی سخنانی با تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران باوفای ایشان و ایام حزن‌انگیز ماه محرم گفت: امیدواریم در این ایام شاهد کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی باشیم.
سردار ابراهیم کریم‌خانی با تاکید بر اینکه جرایم نیروهای مسلح با برنامه‌ریزی مدون، قابل اجرا و با اهداف بلندمدت و از همه مهمتر تعامل و همکاری قابل پیشگیری است، افزود: شایسته است علت بروز جرایم به‌نحو شایسته ریشه‌یابی و راهکارهای کنترل و مهار با تکیه بر تبادل افکار ارائه شود.
وی مشکلات روحی، اقتصادی و روانی، تفاوت محیط خدمتی، فشار کاری زیاد و سطح تحصیلات را از عوامل مهم و تسهیل کننده فرار از خدمت سربازان عنوان و اظهار کرد: باید زمینه‌های رشد، تعالی و توانمندی سربازان را فراهم کنیم.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل