در اقتصاد دولتی امنیت شغلی وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری ایسنا،حسن صادقی معاون دبیرکل خانه کارگر معتقد است: در اقتصاد دولتی امنیت شغلی وجود ندارد و تن دادن فارغ‌التحصیلان به کارهای غیرمرتبط با رشته آنها عرضه تخصص و مهارت نیست.

صادقی در پاسخ به این پرسش که چرا دستمزد نیروی کار در ایران پایین است؟ گفت: در گذشته کارفرما نیاز شدیدی به کارگر و نیروی کار داشت ولی امروز با رواج قراردادهای موقت و سفید امضا این نیاز وجود ندارد.

وی وضعیت اقتصاد ایران را در این زمینه بی‌تاثیر ندانست و ادامه داد: متاسفانه اقتصاد ایران باز و آزاد نیست و بیش از ۸۰ درصد آن دست دولت است بیشتر کارفرمایان برای دولت کار می‌کنند و کارفرمایان بخش خصوصی و نیمه دولتی هم به طریقی به دولت وابسته‌اند و با دولت سر و کار دارند از این رو در چنین فضایی امکان رشد و توسعه اقتصادی وجود ندارد.

صادقی با تاکید بر اینکه بیشتر واحدهای صنعتی با ظرفیت ۵۰ درصد هم کار نمی‌کنند، افزود: اکثر این واحدها در ابتدای کار متوقف شده و نتوانستند تا ۱۰۰ درصد ظرفیتشان نیروی کار جذب کنند.

به اعتقاد معاون دبیرکل خانه کارگر وضعیت اقتصادی کشور موجب شده تا نیروی کار جایگاه واقعی خود را از دست بدهد و متناسب با تخصص و مهارت و توانمندی خود حقوق دریافت نکند.

وی گفت: در چنین فضایی فارغ التحصیل فوق لیسانس باید تن به کارهای خدماتی بدهد تا درآمدی داشته باشد و زندگی‌اش را اداره کند در حالی که این عرضه تخصص و فنون و مهارت نیست بلکه عرضه قدرت یدی اوست و برای آنکه درآمدی داشته باشد به سراغ کار خدماتی می‌رود.

معاون دبیرکل خانه کارگر گفت: اگر شاخص‌های رشد درآمدی کارگران را پس از جنگ و در طول دهه ۷۰ تا پایان دولت اصلاحات بررسی کنیم وضعیت ما از عراق و عربستان بهتر بود اما پس از این دوره تحت تاثیر شکل‌گیری اقتصاد رانتی معادلات تغییر کرد و کارگر اولین قربانی چنین اقتصادی بود.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل