داستان یک استارت آپ به نام توییتر

وقتی که جهان تحت تاثیر انقلاب شبکه ‌های اجتماعی قرار گرفت (سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵) همه جا صحبت از شبکه های اجتماعی بود. فیسبوک برای شبکه سازی شخصی، لینکدین برای شبکه سازی شغلی و تخصصی و غیره که ناگهان کلمه جدیدی شروع کرد به سر و صدا کردن، توییتر. توییتر و توییت کردن، معرفی مفهموم میکرو وبلاگ و شبکه سازی اجتماعی از نوع sms.

کارمند سابق گوگل، Evan Williams به همراه Biz Stone همکار سابقش در گوگل و Jack Dorsey یک استارتاپ به عنوان Odeo را راه‌اندازی کرد که قرار بود یک پلتفرم پادکستینگ باشد. اما وقتی اپل پادکست iTunes را راه اندازی کرد، Odeo دیگر غیرضروری به نظر می‌رسید. در جولای ۲۰۰۵ Odeo یک محصول داشت: بستری برای پادکستینگ. این تیم روی آن کار کرده بود و آن را بارها آزمایش کرده بود اما این محصول هرگز مورد استفاده قرار نگرفت. Odeo داشت به بیراهه می‌رفت. ویلیامز متوجه شد که آینده ی Odeo در پادکستینگ نیست، او از کارمندان که در آن زمان حدود ۱۴ نفر بودند خواست که برای مسیر آینده شرکت ایده بدهند. آنها شروع به ایده پردازی و برگزاری رقابت‌های برنامه نویسی در شرکت کردند. کارمندان گروه بندی می‌شدند و کد میزدند. در همان روزها بود که جک دورسی یک ایده جدید بر اساس status ارائه کرد- کاری که مردم در هر لحظه انجام می‌دهند. در یکی از روزهای فوریه ۲۰۰۶ ایده جک به کل شرکت معرفی شد. سیستمی که با آن می‌توان به چند نفر همزمان پیام متنی فرستاد: Twttr. که این اسم‌ها بعدها به Twitter تغییر کرد.

در مارچ ۲۰۰۶، Odeo بر روی نمونه اولیه توییتر کار میکرد. در جولای Techrunch (پایگاه آخرین اخبار تکنولوژی و اطلاعات) برای اولین بار مطلبی را درباره توییتر منتشر کرد. در آگوست همان سال یک زلزله کوچک سان فرانسیسکو را لرزاند و خبر این زلزله به سرعت از طریق توییتر منتشر شد. این اتفاق به منزله‌ی نقطه عطفی برای توییتر بود و در پاییز آن سال توییتر بیش از هزاران کاربر داشت. شعار توییتر در آن زمان “چه کار می‌کنید بود” که البته بعد تر در نوامبر ۲۰۰۹ این شعار به “چه اتفاقی در حال رخ دادن است، تغییر کرد”.

توییتر یک پلتفرم موفق در ارتباطات آنلاین است که امروزه بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال دارد، بیش از ۵ میلیارد دلار ارزش دارد. روزانه ۳۴۰ میلیون توییت در آن صورت می‌گیرد و ۱.۶ میلیارد جستجو روزانه در آن اتفاق می‌افتد. اما توییتر چه ویژگی‌هایی دارد که اینگونه با استقبال مواجه شده‌است:

هفت ویژگی توییتر که باعث محبوبیش شده‌است:
مبتنی بر متن بودن
توییتر را می‌توان خیلی سریع و راحت پویش کرد. نه ویدئو و نه فایل صوتی. توئیتر خودش امکان ارسال فایل‌های صوتی و تصویری را فراهم نکرده ‌است. برای این کار باید از وبگاه‌های وابسته توییتر استفاده کرد، مانند chir و audio.boo

کوتاهی
هر توییت فقط می‌تواند ۱۴۰ کاراکتر باشد. ۱۴۰ کاراکتر به خوبی قابل مدیریت است. محدودیت برای خلاقیت خوب است و باعث می‌شود که ارتباطات بدون حاشیه باشد.

عمومی بودن
وقتی مردم می‌دانند که توییت‌های آن‌ها در برای همه قابل مشاهده است و امکان خصوصی سازی وجود ندارد، بیشتر آنها به گونه‌ای متفاوت می‌نویسند.

اجتماعی وغیررسمی
مردم معمولا با غریبه‌ها راحت‌تر هستند و در توییتر هر فردی را که به نظرشان آدم جالبی بیاید دنبال می‌کنند و خیلی بعید است که همین فرد غریبه را در فیسبوکشان هم به لیست دوستانشان اضافه کنند. توییتر امکان غیررسمی بودن را می‌دهد و نحوه‌ی تفکر و استفاده از گراف اجتماعی کاربرانش را تغییر می‌دهد.

هم‌اکنون
توییتر گفتگو در حال حاضر است و درباره‌ی خبرهای قدیمی نیست.

فوری
وقتی شما دکمه‌ی به روز رسانی را می‌زنید، افرادی که شما را دنبال می‌کنند بلافاصله توییت شما را می‌بینند.

دموکراسی شهرت
با توییتر هر کسی می‌تواند معروف و مشهور شود. اینجا فقط اخبار مربوط به بازیگران سینما نیست.

 

منبع:سایت کاریا

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل