خروج از رکود با افزایش قدرت خرید مردم

به گزارش وب سایت استخدامی باروت – به نقل از خبرگزاری ایسنا، عبدالله مختاری، کارشناس بازار کار با بیان اینکه جامعه برای نفس کشیدن و خروج از رکود نیازمند تزریق پول است، گفت: نقشه راه اقتصاد باید بر پایه سه عامل اعتماد به مردم،‌ توجه به خواست جامعه و توازن در قدرت خرید مردم ترسیم شود.

عبدالله مختاری با ارزیابی بسته اقتصادی دولت و اثرات برجام بر اقتصاد و بازار کار گفت: بسیاری از کارشناسان به تحرک بازارهای اقتصاد از جمله بازار کار پس از اجرای برجام امیدوارند اما پیش از آن باید به چند نکته اساسی توجه داشت.

وی گفت: در چند سال اخیر ثبات اقتصادی در ایران وجود نداشته و مردم از هر خریدی که کرده‌اند متضر شده‌اند، از سوی دیگر سطح آگاهی‌ها نسبت به بسیاری از مسایل جامعه افزایش یافته است در نتیجه نبود ثبات اقتصادی و عدم اعتماد به اقتصاد و بازار کار موجب شده تا در هیچ بخشی سرمایه‌گذاری نکنند.

ترسیم نقشه راه اقتصاد بر پایه ۳ عامل

مختاری درباره نقشه راه اقتصادی کشور پس از برجام، گفت: نقشه راه اقتصاد باید بر پایه سه عامل اعتماد به مردم،‌ توجه به خواست و سلیقه جامعه و یکدست کردن قدرت خرید مردم ترسیم شود. امروز انتظارات متقاضیان و سلیقه‌ها تغییر کرده و مردم به دنبال تنوعند اگر بر اساس خواست و سلیقه جامعه پیش برویم موفق خواهیم شد.

این کارشناس بازار کار گفت: شعار اقتصاد چین «سود کمتر، کار بیشتر، کیفیت بهتر» است، ولی ما می‌گوییم «کار اندک، سود بیشتر، کیفیت مهم نیست!» در حالی که هیچکدام از کشورهای ژاپن، کره و مالزی نفت ندارند اما به سرعت پله‌های رشد و ترقی را طی کرده‌اند ولی ما بودجه نفت را همچنان به بادکنک اقتصاد تزریق می‌کنیم.

وی با اشاره به پیش‌بینی تزریق منابع بانکی در بسته اقتصادی دولت، اظهار کرد: تزریق پول به بنگاهها و کارخانجات برای تامین نقدینگی یکی از راههای موثری بوده که دولت برای کاهش رکود و رونق بنگاههای تولیدی در پیش گرفته است اما این اقدام در بلند مدت کارساز نیست، باید نیازهای بازار شناسایی و شرایط کار متناسب با تقاضا فراهم شود.

مختاری بالا بردن قدرت خرید مردم را در خروج از رکود موثر دانست و درباره اعطای وام‌ ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا و ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو ابراز عقیده کرد: امروز بازار از خودرو اشباع شده و دولت نباید نگران نخریدن مردم باشد،خودروسازان هم به عنوان بنگاههای اقتصادی باید در کنار حمایتهای دولت، انتظارات مصرف کنندگان را برآورده کنند و منفعت مردم را هم در نظر بگیرند.

بازار برای نفس کشیدن به پول نیاز دارد

این کارشناس بازار کار در پایان با بیان اینکه تا وقتی قدرت خرید به مردم بازنگردد سرمایه‌ها از بازارهای کاذب و دلالی سردر می‌آورد،‌گفت: در آستانه عید، بازار به جوش و خروش در می‌آید و بسیاری از کارها دو شیفت و سه شیفت انجام می‌شود چون قدرت اقتصادی مردم در انتهای سال به واسطه عیدی و پاداش و اندک پس انداز بالا می‌رود تولیدکننده هم به بازار امیدوار است ولی در سایر ماههای سال این رفتار را نمی‌بینیم بنابراین باید پذیرفت که جامعه برای نفس کشیدن به پول نیاز دارد.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل