حفظ اشتغال موجود مهمتر از ایجاد شغل جدید است

به گزارش وب سایت استخدامی باروت – به نقل از خبرنگار ایسنا، رحمت الله پورموسی، دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به هزینه بالای ایجاد شغل در کشور گفت: حفظ اشتغال موجود مهمتر از ایجاد شغل جدید است.

رحمت الله پورموسی اظهار کرد: هم اکنون برای ایجاد یک شغل در مملکت، دولت باید ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان هزینه کند در حالی که از دست دادن بنگاههای قدیمی مانند شرکتهای خودروساز که نیروهای آن در حال تعدیل است هزینه بسیاری به کشور تحمیل خواهد کرد.

وی به صحبتهای اخیر وزیر کار مبنی بر ایجاد سالانه ۸۰۰ هزار شغل در کشور اشاره کرد و گفت: با آمار بالای بیکاران کشور و افزوده شده فارغ التحصیلان جویای کار به آن هر قدر شغل ایجاد کنیم باز هم کم است.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور متذکر شد: علاوه بر آن موج بیکارانی که از بنگاههای اقتصادی بیکار می‌شوند مزید بر علت خواهد شد بنابر این چاره‌ای نداریم جز اینکه فرصتهای شغلی موجود را حفظ کنیم.

وی بر لزوم توجه به اقتصاد بیمار کشور تاکید و خاطر نشان کرد: راه رشد اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار در رونق مجموعه‌های تولیدی است و دولت باید به سمت حمایت از بنگاههای خرد و کوچک برود که اشتغالزایی بالایی دارد.

پورموسی از شرکتهای دانش بنیان به عنوان بنگاههای کوچک و متوسط موفق یاد کرد و گفت: این بنگاهها می‌توانند در کنار نوآوری، کارآفرینی کنند از این رو حمایت و تقویت آنها از طریق دولت و وزارتخانه‌های ذیربط باید در دستور کار قرار بگیرد.

به گفته وی راه‌اندازی شرکتهای دانش‌بنیان به شرط در اختیار گذاشتن امکانات، اشتغالزایی بالایی دارد.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور درعین حال با بیان اینکه بسیاری از بنگاههای اقتصادی با ۳۰ درصد ظرفیت خود تولید می‌کنند، برای خروج اقتصاد از حالت رکود پیشنهاد کرد: بهره‌وری در بنگاهها افزایش یابد.

وی گفت: بهره‌وری بالا با تولید زیاد ایجاد می‌شود لذا باید از امکانات واحدهای تولیدی به نحو شایسته استفاده و نیروی کار بیشتری جذب کرد.

این مقام مسئول کارگری با اشاره به نقش تعاونی‌ها در اشتغالزایی خاطرنشان کرد: با توجه به بالا بودن هزینه ایجاد شغل باید به سمت کارهای زودبازده با هزینه کمتر برویم و تعاونی‌های یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال مولد و پایدار به شمار می‌روند اما ساختار تعاونی‌ها در این زمینه باید به دقت بررسی شود تا به مشکلات ناشی از ضعف نظارت دچار نشوند.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل