بنگاه های کوچک بیشترین سهم صنعت گلستان را در اشتغال دارند

نماینده مردم بندرگز، بندرترکمن، کردکوی و گمیشان در مجلس‌، بیشترین سهم اشتغال ایجاد شده در استان گلستان را در بخش بنگاه های کوچک و متوسط بیان کرد و گفت: توسعه این صنایع در کاهش بیکاری نقش موثری دارد.
محمد جواد نظری مهر به مناسبت گرامیداشت روز حمایت از صنایع کوچک اظهار کرد: باید بنگاه های کوچک و متوسط در کنار بنگاه‌های بزرگ قرار داشته باشد و این مهم جز با تامین زنجیره تولید میسر نمی‌شود.
وی همچنین با تاکید بر جایگاه مهم صنایع کوچک در تولید و صنعت، افزود: نامگذاری ۲۱ مرداد در تقویم رسمی کشور به عنوان روز صنایع نشان‌دهنده نقش تاثیرگذار این صنایع در افزایش تولیدات صنعتی مناطق مختلف و از جمله استان گلستان است.
این نماینده مجلس با یادآوری اینکه اساس توسعه بنگاه های کوچک اقتصادی نیازمند انعطاف پذیری، کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری است، افزود: صنایع کوچک با توانمندی‌های خود می توانند با از میان برداشتن مشکلاتی همچون بیکاری و توزیع ناعادلانه درآمد، نقش مهمی را در توسعه اقتصادی استان گلستان بر عهده گیرند.
نظری مهر اضافه کرد: بنگاه های کوچک و متوسط امروزه به عنوان عامل عمده رشد ساختار صنعتی بسیاری از کشورها محسوب می‌شود و به همین منظور در راستای حمایت از صنایع خرد و ترغیب تصمیم گیران کلان کشور به توجه بیشتر به نقش و جایگاه سازمان‌های توسعه‌ای در برنامه ریزی‌های کلان، بررسی راهکارهای توسعه زیرساخت‌های صنعتی و همچنین توسعه صنایع کوچک کشور با محوریت توجه به تولید صادرات گرا و ایجاد اشتغال پایدار باید برای این بخش برنامه ریزی کرد.
وی گفت: مهمترین نقش و اهمیت صنایع کوچک و متوسط را می توان در توسعه صنعتی و اقتصادی، کمک به توزیع عادلانه درآمد، اشتغال زایی، شتاب در توسعه صنعتی در نقش اقمار صنایع بزرگ و ایجاد ارزش افزوده برشمرد.
وی با تاکید بر اینکه تقویت و توسعه صنایع کوچک نقش مهمی در ایجاد اشتغال مولد ایفا می‌کند، افزود: این صنایع می‌تواند در کاهش بیکاری که امروزه یکی از دغدغه های اساسی جامعه است، کمک شایانی کند.
نظری مهر افزود: حمایت از برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، دوره‌های آمورشی و تخصصی، تورهای صنعتی و اجرای پروژه خوشه‌های صنعتی باید مورد توجه متولیان حوزه صنایع کوچک قرار گیرد.
وی با اشاره به تنوع صنایع مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان گفت: پیدا کردن بازار مناسب و فراهم کردن زیر ساخت‌ها، حمایت بانک‌ها و دسترسی به تسهیلات و رونق اقتصاد کشور از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
از سوی دیگر معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان از برگزاری نشست کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری و نشست با شرکت‌های دانش بنیان در مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شهرک صنعتی آق قلا بمناسبت روز حمایت از صنایع کوچک خبر داد.
سیدرضا مسلمی عقیلی اظهارکرد: تبیین جایگاه و اهمیت صنایع کوچک در امر تولید و اشتغال و تاثیر منحصر بفرد آن در اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست و این امر حمایت‌، همت و همراهی تلاشگران و مسئولین استانی را می طلبد.
وی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۱۳۹۳ تعداد پروانه های بهره برداری صادره در استان گلستان ۹۱۴ فقره بوده است، تصریح کرد: ۹۲ درصد آن واحدهای زیر ۵۰ نفر اشتغال بوده و صنایع کوچک محسوب می‌شوند.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان یادآور شد: ۵۶ درصد اشتغال استان را صنایع کوچک شامل می‌شود و این امر لزوم توجه جدی به این صنایع را نشان می‌دهد.

 

 

منبع:ایسنا

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل