برآورده نشدن انتظارات، دلیل خروج نخبگان از کشور

به گزارش وب سایت استخدامی باروت – به نقل از خبرگزاری ایسنا، یک مقام مسئول کارگری گفت: بخش اعظمی از نخبگان کشور به دلیل عدم انطباق انتظارات خود با شرایط موجود جامعه از کشور خارج می‌شوند و دیگر بازنمی‌گردند.

داوود امیری اظهار کرد: علاوه بر اینکه مشکل اشتغال را در خروج نخبگان از کشور موثر می‌دانم معتقدم با توجه به سطح توقعاتی که نخبگان دارند بسترهای اجتماعی و فرهنگی در جامعه برای به کارگیری آنها مهیا نیست.

وی افزود: طبعا نخبگان جامعه که سطح دریافتشان از جامعه بالاتر است انتظارات بالاتری دارند لذا چون شرایط داخل را در تامین انتظارات خود مناسب نمی‌بینند از کشور خارج می‌شوند.

رییس کانون شورای اسلامی کار خراسان شمالی اضافه کرد: بخش اعظمی از نخبگان کشور به دلیل ادامه تحصیل به خارج می‌ روند و قبل از رفتن بنای بازگشت و خدمت به کشور را دارند اما درصد بالایی از آنها وقتی شرایط کشورهای دیگر و کشور خود را مقایسه و با سطح توقعاتشان تطبیق می‌دهند دیگر بازنمی‌گردند.

او متذکر شد: وظیفه همه دستگاهها این است که از خروج نخبگان جلوگیری و زمینه به کارگیری توام با احترام و حقوق اجتماعی را برای آنها فراهم کنند.

وی گفت: دستگاههای دولتی و خصوصی و دانشگاهها باید فضا برای حضور نخبگان را فراهم کنند تا اشتغال،فرهنگ مصرف ایجاد شود و جامعه به رفاه و احترام به حقوق همنوع دست یابد.

امیری گفت: اگر به نخبگان در جامعه احساس مفید بودن را القا کنیم طوری که احساس کنند داشته‌های آنها مفید است در آن صورت سختی‌ها را تحمل می‌کنند، در کشور خود می‌مانند و نقش اجتماعی خود را در جهت جامعه بازی می‌کنند اما وقتی که احساس پوچی و سردرگمی کنند دیگر قادر به به کارگیری توانایی‌ها در جامعه نیستند و ناچار عازم کشورهای دیگر می‌شوند.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل