امنیت شغلی کارگر وابسته به دوام شغل است نه کارفرما و قرارداد کار

به گزارش وب سایت خبری باروت- به نقل از خبرنگار ایسنا، حسن صادقی، معاون دبیرکل خانه کارگر با تاکید بر ضرورت استمرار قراردادهای کار گفت: وزارت کار مشاغل استمراری و غیر استمراری را تعریف و از هم تفکیک کند.

صادقی اظهار کرد: در کشور چین بسیاری از کارگران با قرارداد موقت کار می‌کنند اما امنیت شغلی آنها را استمرار فعالیت اقتصادی واحد تولیدی تضمین می‌کند نه کارفرما و قرارداد کار.

وی ادامه داد: در ایران تولیدکننده وام بانکی می‌گیرد ولی وقتی که نمی‌تواند آن را بازپرداخت کند به جای حمایت از او کارخانه را مصادره می ‌کنند و کارفرما ناچار به اخراج کارگران یا بستن قراردادهای کوتاه مدت و سفید روی می‌آورد.

صادقی با تاکید بر ضرورت استمرار قراردادهای کار افزود: اشتغال استمراری تابع شغل است و اگر شغلی ماندگار شود دوام می‌یابد وقتی اشتغال در کشور ما پایدار نیست نمی‌توان به امنیت شغلی نیروی کار امید داشت.

معاون دبیرکل خانه کارگر گفت: کارگران در ایران خودرو با بیست سال سابقه دارای قرارداد موقت هستند ولی اخراج نمی‌شوند چون دوام و استمرار فعالیت این شرکت خودروسازی موجب حفظ امنیت شغلی کارگران آن شده است.

وی در ادامه با اشاره به عدم شفافیت در تبصره یک ماده ۷ قانون کار اظهار کرد: این موضوع سبب شده تا امروز میان کارگر و کارفرما بر سر ادامه شغل مشکل و اختلاف به وجود آید.

صادقی تاکید کرد: وزارت کار باید کارهایی که جنبه استمراری و غیر استمراری دارند از هم تفکیک و مشخص کند تا شفافیت قانون به وجود آید.

وی گفت: درحال حاضر کارهای پروژه‌ای مثل سدسازی، راه‌سازی و ساخت و ساز جزو کارهای موقت هستند و خودروسازی‌ها، معادن، شهرداری‌ها بخشی از کارهای استمراری به شمار می‌روند که بر مبنای آن کارفرما نمی‌تواند با نیروی کار قرارداد موقت ببندد ولی می‌بینیم که در بسیاری از کارهای مستمر با کارگر قرارداد موقت بسته می‌شود که این امر از عدم شفافیت قانون نشات می‌گیرد.

معاون دبیرکل خانه کارگر در پایان از وزارت کار خواست تا آیین نامه اجرایی مربوط به قراردادهای موقت را تدوین و جهت تصویب به دولت ارسال کند.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل