میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۶

افزایش ۱۸.۷ درصدی حقوق بازنشستگان در سال جاری

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به معیشت بازنشستگان اشاره و عنوان کرد: امسال با بودجه ۲۴۰۰ میلیارد تومانی که دریافت کردیم حقوق بازنشستگان را به طور میانگین ۱۸.۷ درصد افزایش دادیم و امیدواریم روندی که دو سال است از سوی دولت برای ترمیم حقوق بازنشستگان شروع شده، ادامه یابد.
به گزارش ایسنا، محمود اسلامیان در آیین امضای تفاهم نامه مشترک میان معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری که با موضوع «بسترسازی برای تشکیل و توسعه تعاونی های متشکل از بازنشستگان و فرزندان آن ها» برگزار شد، با بیان اینکه شاهد اتفافات خوبی در حوزه تعاونی ها بوده ایم گفت: تعاونی یکی از شاخص‌های اقتصادی است که در کنار حوزه خصوصی و دولتی تعریف شده است.
وی افزود: صندوق بازنشستگی کشوری مجموعه‌ای متشکل از بازنشستگان است. افرادی فرهیخته و توانمند که سال ها سرکار بوده‌اند و حالا بازنشسته شده‌اند و ما دیگر نمی‌توانیم از آنها در بخش اداری استفاده کنیم اما ظرفیت‌های خوب دیگری وجود دارد که حضور بازنشستگان می تواند در آنها مفید باشد.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه ما صدها تخصص و شاید بیشتر در حوزه بازنشستگان داریم گفت: به عنوان مثال در حوزه بهداشت و درمان آموزش آلزایمر و تغذیه را می‌توان در قالب یک تعاونی تداوم داد که در دنیا مرسوم است.
اسلامیان با بیان اینکه افرادی که ۳۰ سال در حوزه ای تجربه کسب می کنند سرمایه کشور هستند گفت: هنر مجموعه این است که از تجربیات بازنشستگان استفاده کند. مهمترین سرمایه بازنشستگان دانش فنی و تخصص آنهاست، بسیاری سرمایه گذاری ها نیازی به پول زیادی ندارند بلکه به علم و دانش فنی نیازمند هستند.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: وظیفه ما در صندوق بازنشستگی کشوری برای اجرای این تفاهم نامه، اطلاع رسانی به بازنشستگان است، ما وظیفه داریم اطلاع رسانی کنیم تا کسانی که علاقه مند هستند وارد طرح شوند.
وی در پاسخ به اینکه آیا صندوق بازنشستگی کشوری از تعاونی‌های بازنشستگان خرید خدمت خواهد کرد؟ گفت: قطعا وقتی افراد متخصصی گرد هم می آیند و می توانند با هزینه کمتر خدمات بهتری ارائه کنند می توانند وارد بازار رقابتی هم بشوند، ما هم حتما از خدمات تعاونی های بازنشستگان در صندوق استفاده می کنیم.
اسلامیان افزود: خدمات، تولید، مشاوره، پژوهش، گردشگری، درمان و مانند آن می تواند موضوع ایجاد تعاونی ها باشد.
وی در ادامه به معیشت بازنشستگان نیز اشاره و عنوان کرد: امسال با بودجه ۲۴۰۰ میلیارد تومانی که دریافت کردیم حقوق بازنشستگان را به طور میانگین ۱۸.۷ درصد افزایش دادیم و امیدواریم روندی که دو سال است از سوی دولت برای ترمیم حقوق بازنشستگان شروع شده ادامه یابد.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: متاسفانه سن بازنشستگی در ایران بسیار پایین و حدود ۵۱ سال است در حالی که در دنیا این رقم ۶۰ تا ۶۵ سال است و طبیعی است که ما از این پنانسیل و ظرفیت استفاده کنیم.
به گزارش ایسنا، حمید کلانتری معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست با بیان اینکه بازنشستگان سال ها تلاش کرده اند و حالا بازنشسته شده‌اند و ما سعی کردیم از تجربه گرانبهای آنها استفاده کنیم گفت: در این صورت بازنشستگان هم احساس مفید بودن می کنند و هم کمک خرجی برای زندگی خواهند بود.
وی افزود: ما در حال حاضر تعاونی هایی در بخش‌های مختلف چون انرژی و کشاورزی برای بازنشستگان در دستگاه‌های مختلف داریم و با امضای این تفاهم نامه به دنبال گسترش این تعاونی ها و تشویق بازنشستگان برای حضور در این بخش هستیم.
کلانتری با اشاره به معافیتهای مالیاتی برای این تعاونی ها، درباره حمایت مالی از تعاونی‌های جدید گفت: پیشنهاد ما این است که بازنشستگان بخشی از پاداش پایان خدمت بازنشستگی خود را برای راه اندازی تعاونی ها اختصاص دهند و از تسهیلات و آورده های بانکی استفاده کنند. ما امروز در محرومترین نقاط کشور تعاونی‌هایی داریم و در صدد توانمند کردن افراد هستیم.


۱۱ اردیبهشت ۹۶ – حداقل حقوق مستمری بگیران تامین‌ اجتماعی ۱میلیون و۱۰۰ هزار تومان شد

به دنبال اجرای سیاست‌های حمایتی دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از حداقل بگیران، برای دومین سال متوالی میزان دریافتی حداقل بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشور افزایش یافت.
به گزارش خبرنگار ایلنا، براساس تصمیم هیات دولت و با هدف تقویت قدرت خرید و بهتر شدن وضعیت معیشت حداقل بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری، ۱۴/۵ درصد به میزان حداقل مستمری و ۱۲ درصد  نیز به سایر سطوح اضافه شده است.
براساس این گزارش آن دسته از مستمری بگیران که به رغم افزایش ۱۴/۵ درصدی، رقم دریافتی‌ آنها کمتر از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان باشد، سازمان تامین اجتماعی مکلف است تا حداقل مستمری را به مرز یک و میلیون صد هزار تومان برساند.


۳۱ فروردین ۹۶ – نرخ افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و کشوری اعلام شد

علی ربیعی افزایش حداقل حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی را امسال ۱۴.۵ درصد اعلام کرد و گفت: برای اینکه دستمزدها ترمیم شود، برنامه ریزی می کنیم تا برای حداقل بگیرها تصمیم خوبی اتخاذ شود.
وی ادامه داد: برای بازنشستگان کشوری و لشگری ۳۴ هزار میلیارد ریال( ٣۴٠٠ میلیارد تومان ) تامین اعتبار شده است.
وزیر رفاه افزود: حقوق بازنشستگان کشوری که کمتر از ۲۱ میلیون ریال( ۲.۱ میلیون تومان) دریافتی دارند، به شکل پلکانی افزایش می یابد. حداقل حقوق یک بازنشسته کشوری که با ۳۰ روز بازنشسته شده است کمتر از یازده میلیون و ۵۰۰ هزار ریال( یک میلیون و ۱۵٠ هزار تومان) نیست که این رقم نسبت به سال گذشته قابل توجه است.
ربیعی ادامه داد: افزایش حقوق بازنشستگان کشوری که بالای ۲۱ میلیون ریال دریافتی دارند ١٠ درصد است.
وی با بیان اینکه حداقل حقوق بازنشستگان کشوری یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است گفت: با برنامه ریزی انجام شده حداقل مستمری بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش تامین اجتماعی ۱۴.۵ درصد برای سال جاری به طور قطعی افزایش می‌یابد.
وزیر رفاه افزود: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با دریافتی بالا کمتر از ١٢ درصد نیست.
ربیعی گفت: افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از فروردین ماه و بازنشستگان تامین اجتماعی از اردیبهشت ماه اعمال می شود. در صورت تامین مالی امکان اعمال افزایش حقوق برای بازنشستگان تامین اجتماعی از فروردین ماه نیز وجود دارد.


۲۶ فروردین ۹۵ – ابلاغ مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح

افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، امروز شنبه ۲۶ فروردین ۹۶ از سوی معاون اول رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین وزارت دفاع، پیشتیبانی نیروهای مسلح ابلاغ شد.
متن این مصوبه به شرح زیر است :
سازمان برنامه و بودجه کشور- سازمان اداری و استخدامی کشور
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۶/۱/۲۰ به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری – مصوب ۱۳۸۶- و بند (هـ) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشو تصویب کرد؛

۱- حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۶، ۱۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش می یابد.
تبصره: حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های وابسته به دستگاه های اجرایی به میزان ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار ریال و حداکثر حقوق آنان نیز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین می شود. اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات و وزارت اطلاعات و دیوان محاسبات کشور و کارمندان سیاسی و کارمندان شاغل در پست های سیاسی وزارت امور خارجه از شمول حداکثر این بند مستثنی می باشند.

۲- در اجرای بند (هـ) تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور، همسان سازی حقوق بازنشستگان، موظفین و مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح پس از اعمال درصد افزایش حقوق سال ۱۳۹۶ نسبت به حقوق سال ۱۳۹۵، با افزایش امتیازات گروه های شغلی جداول مواد (۱۰۹) و (۱۱۰) قانون مدیریت خدمات کشوری در سقف اعتبار ردیف (۱۲۰-۵۵۰۰۰۰) حقوق شماره (۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور (۲۲ هزار میلیارد) ریال برای صندوق بازنشستگی کشوری و (۱۲ هزار میلیارد) ریال برای سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و بنابر مقررات مواد مذکور با ضریب یکهزار و ۶۹۵ ریال اعمال می گردد.
تبصره ۱۱- جداول افزایش امتیازات به نحوی که درصد افزایش امتیازات گروه های شغلی پائین تر بیشتر باشد، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه ابلاغ خواهد شد.
تبصره ۲۲- برای موارد خارج از قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و قانون مدیریت خدمات کشوری و تطبیق گروه شغلی آنها با رعایت طرح طبقه بندی مشاغل مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری عمل خواهد شد.

برای مشاهده اخبار تعیین حقوق و دستمزد کارگران ،کارکنان و بازنشستگان اینجا کلیک کنید

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 1 امتیاز: 5]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل