اشتغال چه تاثیری در نقش مادری زنان دارد؟

این روزها با توجه به گرانی و بالا بودن هزینه های زندگی به خصوص در کلان شهرها، زنان نیز باید برای چرخیدن چرخ خانواده ها درامد زایی کنند و به همین دلیل است که نیاز به اشتغال و کار بیرون از خانه زنان بیشتر از قبل احساس می شود.از سوی دیگر زنان به دلیل داشتن تحصیلات بالا و تخصص این حق را دارند که وارد بازار کار شوند تا هم از تخصص و مهارت انها به عنوان نیروی انسانی تعلیم دیده استفاده شود و هم نقش درآمد زایی برای خانوار را داشته باشند.مطالعات اخیر نیز نشان می‌دهد که بسیاری از مشاغل در بخشهای خدماتی و خصوصی به سمت زنانه شدن پیش می‌رود اما حقوق زنان در محیط‌های کار رعایت نمی‌شود.
به گفته کارشناسان حوزه کار بخش اعظمی از زنان شاغل در بخش‌های خصوصی و خدماتی با حقوق ناچیز و دستمزد پایین به خدمت گرفته می‌شوند و از حقوق اولیه و حداقل‌های قانون کار و حتی دستمزد مصوب وزارت کار هم محرومند.
از سوی دیگر، زنان به دلیل نقش مادری که بر عهده دارند، و از سوی دیگر مدیریت خانه، با تنش ها و مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می کنند و در میان همه این مشکلات، نداشتن امنیت شغلی نیز به ماجرا اضافه شده است.همین چند وقت پیش بود که خبر رسید ۴۷ هزار زن باردار به دلیل مرخصی زایمانی که حق آنهاست اخراج شده اند اما با این حال نه حواس مسئولین به زنان شاغل هست و نه حقوق این زنان در محیط کار توسط کارفرما رعایت می شود.
هر چند وزیر کار اعلام کرده: استخدام زنان با حقوق و دستمزد کم، اجحاف بزرگی در حق زنان است و در وزارتخانه متبوعش با این پدیده مقابله خواهد کرد اما این مهم هنوز رح نداده است.
ربیعی معتقد است که نمی‌توان موقعیت اجتماعی زنان را نادیده گرفت و اگر این واقعیت نادیده گرفته شود در سیاستگذاری‌های معطوف به جنسیت دچار مشکل خواهیم شد.
البته وزیر کار بر ضرورت گسترش حمایتهای دولتی از زنان تاکید کرده و گفته بود: هم اکنون مراکز مشاوره زنان در محیطهای صنعتی راه‌اندازی شده و خطوط مشاوره تلفنی نیز کار خود را آغاز کرده‌اند.به گفته وی هرگونه سیاست‌گذاری درباره زنان باید معطوف به شناخت دقیق از ذهنیت، فعالیت، گرایش‌ها و تحولات اجتماعی حوزه زنان باشد اما هنوز این زنان هستند که با وضعیت مشابه با مردان حقوق کمتری می گیرند و به دلیل مادر شدن اخراج می شوند.
چرا دستمزد زنان از مردان کم تر است؟
اما به راستی چرا حقوق زنان در محیط‌های کار رعایت نمی‌شود و با دستمزدی کمتر از مردان به خدمت گرفته می‌شوند؟
دکتر محمد سالم، جامعه شناس در این خصوص به شفاف می گوید: زنان ذاتا در کار خود دقت زیادی دارند و به همین دلیل بهره‌وری آنها بالاست اما به دلیل نیاز به کار حاضرند هر سختی را تحمل کنند و همین امر موجب سوء استفاده از آنها می‌شود و این در حالی است که مردان در کار مغرورترند.
این جامعه شناس ادامه می دهد: در واقع نیاز به داشتن درآمد و مشکلات اقتصادی در کنار روح قانع زنان باعث می شود به کارهای سخت با درامد کم تن دردهند از سوی دیگر ضعف نظارتی بازرسان وزارت کار نیز در این خصوص موثر است.

 

 

منبع:بی باک

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل