اشتغال زندانیان نقش مهمی در کاهش نرخ بازگشت به چرخه جرم دارد

مدیرکل زندان های استان ایلام گفت: اشتغال و حرفه آموزی زندانیان ضمن کسب درآمد و کاهش بار روانی زندانیان، نقش مهمی در کاهش نرخ بازگشت مجرمان به چرخه جرم دارد.
اکبر محبی در نشست اشتغال و حرفه آموزی زندان ها افزود: رونق بخشیدن و توسعه اشتغال و حرفه آموزی در زندان های این استان ضروری است.
وی اظهار کرد: پرکردن اوقات فراغت زندانیان با برنامه های آموزشی و اشتغال از برنامه های تدوین شده در زمینه کاهش آسیب و رفتارهای پرخطر است.
محبی به آسیب های ناشی از بیکاری اشاره کرد و یادآور شد: زندانیان در اوقات فراغت خود فشارهای روحی و روانی زیادی را تحمل می کنند بنابراین اشتغال آنها در زندان ضمن فراهم کردن منبع درآمد، عامل مهم و تاثیرگذاری در کاهش آسیب های رفتاری آنان است.
مدیرکل زندان های ایلام گفت: بکارگیری نیروهای متخصص و همچنین تعامل با دیگر دستگاه های استانی در راستای افزایش زمینه های اشتغال و فراهم کردن فرصت های شغلی بیشتر از اولویت برنامه های اشتغال و حرفه آموزی در زندان ها است.
محبی تاکید کرد: عواملی از قبیل کمبود فضای فیزیکی زندان ها، نوع جرم و محکومیت زندانی و توسعه نیافتگی و محرومیت استان موانع اصلی توسعه فعالیت های اشتغال و حرفه آموزی است که با استفاده از نیروهای مستعد مجموعه زندان ها این کمبود ها مرتفع می شود.
وی ادامه داد: نقش بنیاد تعاون در ایجاد اشتغال و رونق آن بسیار مهم است و تداوم اشتغال و برنامه ریزی منسجم در این بنیاد، اشتغال پایدار و مولد را بدنبال دارد.
وی افزود: در راستای تحقق برنامه های کاهش آسیب و بمنظور پر کردن اوقات فراغت مددجویان به شکل برنامه محور و هدفمند و در جهت کمک به حل مشکلات اقتصادی و مالی خانواده زندانیان، برنامه های متنوعی تدوین شده است.
محبی خاطر نشان کرد: اجرای این برنامه ها اثرات مثبتی از جمله ارتقای سطح امنیت در زندان ها، کاهش آسیب رفتار پر خطر زندانیان، یادگیری حرفه و تخصص بعنوان منبع درآمد و شغل در زمان حبس و پس از آن و در نهایت کاهش آسیب های اجتماعی دارد.
به گفته وی، با توجه به وظیفه سازمانی بنیاد تعاون، پیشرفت و رونق در این بخش مستلزم ایجاد ارتباطات و همکاری درون سازمانی و برون سازمانی است.
وی استعدادیابی، استفاده از اشتغال نشسته برای جرائم سنگین، جلب رضایت مراجع قضایی در اعطای امتیاز رای باز، استفاده از پتانسیل های موجود و همچنین اقلیم و وضعیت مطلوب آب و هوایی استان در کشت محصولات گلخانه ای را از راهکارهای مهم و ابزار توسعه و پیشرفت اشتغال در زندان های استان دانست.
براساس آمارهای غیر رسمی بیش از یک هزار نفر در زندان های استان ایلام دوران محکومیت خود را می گذرانند.

 

منبع:ایرنا

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل