اشتباهات رایج در کاریابی (بخش اول)

امروزه با افزایش جمعیت فرصت های شغلی و نیاز بازار به نیروی کار افزایش یافته است اما برای پیدا کردن شغل و کار خوب ممکن است یکسری از اشتباهات رایج مانع دست یابی به یک فرصت شغلی شود و حتی زمانی هم که تجربه اندک و یا مهارت و توانایی وجود دارد بازهم نتوانیم به یک شغل خوب دست پیدا کنیم. این اشتباهات معمولا رایج هستند اما با راهکارهای مناسب می توان از آنها اجتناب نمود. در این پست تعدادی از آنها را معرفی و بررسی میکنیم.

۱- نداشتن هدف. چیزی که هنگام کاریابی بیش از همه باید به آن توجه کنید هدف است. وقتی که برای پیدا کردن کار هدف داشته باشیم و برای آن برنامه ریزی کنیم بهتر می توانیم به یک شغل خوب دست پیدا کنیم. همیشه کارفرمایان به هدف کارمندان از انجام کار و فعالیت توجه میکنند بنابراین اگر برای آینده ی کار خود و انتخاب یک شغل هدف نداشته باشید حتی پیدا کردن کار نیز با مشکل مواجه میشود.

۲- هدف شغلی خود را خیلی وسیع در نظر نگیرید. در مراحل اولیه یافتن شغل و تلاش برای استخدام، ممکن است موجب شود که شما به همه آگهی های استخدامی توجه کرده و با آنها تماس بگیرید. ثبت نام در موسسات کاریابی بدون دانستن مسیری که می خواهید دنبال کنید، کمک موثری به شما نمی کند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، وقت کافی برای مشخص کردن آنچه واقعا می خواهید و شناسایی فرصت های مربوط به آن اختصاص دهید. آن دسته از سایت های استخدام و کاریابی یا روزنامه هایی راکه اطلاعات بیشتری از شغل و کارفرما ارائه می دهند را در اولویت جستجو قرار دهید.

۳- استفاده از منابع محدود کاریابی. : برای کار پیدا کردن سعی کنید روزانه آگهی های روزنامه های مختلف، آگهی های موجود در اینترنت و وب سایت های کاریابی را مورد بررسی قرار دهید. چون ممکن است یک فرصت کاری در یک آگهی روزنامه یا در سایتی در اینترنت درج شود و شما به دلیل اینکه فقط از یکسری از منابع استفاده میکنید دیگر فرصت ها را از دست بدهید.

۴- نداشتن یک رزومه ی خوب. رزومه ها نیاز به به روز شدن دارند. داشتن یک رزومه ی با کیفیت که به روز شده باشد و تمام نکات نگارشی در آن رعایت شده باشد برای یک شغل خوب مورد نیاز است. یک رزومه ی خوب باید دارای اطلاعات کاری و تجربیات باشد و همچنین از نظم کافی در نوشتن برخوردار باشد.

۵- ارسال رزومه های یکسان برای مشاغل مختلف. این روند که افراد رزومه های یکسانی را به مشاغل مختلف می فرستند مساله ای کاملا رایج شده است. این کار کاملا اشتباه است و به هیچ وجه بازخورد خوبی نخواهد داشت. رزومه خود را با توجه به شرح وظایف مورد نیاز در مشاغل مختلف هماهنگ و ارسال نمایید. مثلا اگر مهم ترین وظیفه در یک شغل، مدیریت تیمی است بهتر است سوابق خود را در زمینه مدیریت گروهی ارائه دهید. البته در نظر داشته باشید که رزومه خود را از مسائل کلیشه ای رها سازید.

 

ادامه دارد…

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل