اشتباهات رایج در کاریابی (بخش دوم)

در پست قبل به تعدادی از اشتباهات رایج که مانع دست یابی به فرصت های شغلی مناسب می شود، اشاره کردیم. در این بخش موارد دیگری از این اشتباهات را بیان و بررسی می کنیم.

۱- نداشتن آمادگی لازم برای مصاحبه های شغلی. پس از ارسال رزومه نوبت به انجام مصاحبه است. مصاحبه های شغلی مهم ترین قسمت کاریابی است چون در این مرحله شما باید با کارفرما در مورد تجربیات و اهداف خود از کار و فعالیت به گفت و گو بپردازید. در مصاحبه های شغلی باید آن تایم باشید، لباس مناسب بپوشید و خوب صحبت کنید. همچنین سوالاتی را که معمولا در مصاحبه های شغلی پرسیده می شود از قبل با خود مرور کنید و سعی کنید از هر نظر شغل و محیط کاری را ارزیابی کرده و برای مصاحبه آمادگی کامل داشته باشید.
۲-عدم داشتن اعتماد به نفس. یکی از عوامل مهمی که مانع رسیدن به کار و هدف می شود نادیده گرفتن ارزش ها و عدم اعتماد به نفس است. شما باید به توانایی های خود ایمان داشته باشید و خود را دست کم نگیرید. اعتماد به نفس به شما کمک می کند که موفق تر عمل کنید.
۳- کارهای موقت و پاره وقت را نادیده نگیرید. ممکن است شما به دنبال یک شغل دائمی باشید، ولی یادتان باشد بسیاری از شرکت ها به خصوص شرکت های کوچک قراردادهای بلند مدت و دائمی با کارکنان خود نمی بندند. وقتی کاری قراردادی به شما داده می شود، شما در موقعیتی هستید که می توانید با انجام عالی کار و اثبات توانایی های خود به یک نیروی کار دائمی تبدیل شوید علاوه بر این می تواند تجربه ای برای شما باشد که تا بحال آن را کسب نکرده اید.
۴- کاریابی را می بایست همچون یک شغل بپندارید. یافتن یک شغل جدید یا تغییر شغل خودش یک کار است و باید به صورت نظام مند با آن برخورد شود. باید زمان لازم برای تحلیل و برنامه ریزی روزانه اختصاص داده شود، جستجوی کار در فضای مجزایی صورت گیرد و سپس نتایج کار پیگیری شود.
۵-پشت کامپیوتر و در منزل خود پنهان نشوید. بسیاری از افراد جویای کار این اشتباه را می کنند که صرفا از طریق ایمیل با کارفرماهای احتمالی خود ارتباط برقرار می کنند. این در حالی است که در بسیاری از موارد به خصوص در مورد مدیران پر مشغله، ایمیل ها نادیده گرفته می شوند. علاوه بر ارسال ایمیل استفاده از تماس تلفنی در وقت و شکل مناسب و همچنین ایجاد شبکه های ارتباطی با خانواده، دوستان و نزدیکان در یافتن فرصت های شغلی مناسب، بسیار موثر است.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل