اختصاص ۳۰درصد از مجوزهای استخدام اعضای هیات علمی دستگاه ها به نخبگان

به گزارش وب سایت خبری باروت- به نقل از خبرگزاری مهر، اعضای کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری«اختصاص حداقل ۳۰ درصد از مجوزهای استخدام اعضای هیات علمی دستگاه ها به نخبگان» را پیشنهاد دادند.

در ادامه بررسی احکام پیشنهادی برنامه ششم توسعه دستگاه‌های مرتبط با موضوع نخبگان، در این جلسه احکام پیشنهادی کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه دکتر سلطانخواه، رئیس کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری گفت: در جلسات گذشته احکام پیشنهادی بنیاد ملی نخبگان که از سوی ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان تهیه شده بود، بحث و بررسی شد.

وی با اشاره به دیدار اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) گفت: ایشان در این دیدار تاکید کردند که لایحه برنامه ششم توسعه کشور هر چه سریعتر در سال جاری از سوی دولت به مجلس داده شود تا در مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

رئیس کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری تاکید کرد: در همین راستا باید تلاش کنیم که هرچه زودتر احکام پیشنهادی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه نخبگان را نهایی و به دولت وکمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارسال کنیم.

در ادامه جلسه، احکام پیشنهادی با توجه به آسیب شناسی وضع موجود، توجه به سند راهبردی کشور در امور نخبگان، اساسنامه بنیاد ملی نخبگان و سیاست های کلی برنامه ششم توسعه ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، ارائه شد.

احکام زیر مهمترین پیشنهادهایی بود که در جلسه توسط اعضا طرح و مورد بررسی قرار گرفت:

اختصاص حداقل ۲۰ درصد از ردیف های استخدامی دستگاه های اجرایی به نخبگان و الزام سازمان مدیریت و برنامه ریزی به تخصیص چنین سهمی در مجوزهای استخدام، اختصاص حداقل ۳۰ درصد از مجوزهای استخدام اعضای هیات علمی دستگاه ها به نخبگان، اعطای تسهیلات بانکی جهت خرید و ساخت مسکن با حداقل کارمزد و اقساط بلند مدت و اعطای تسهیلات ازدواج از جمله مواد پیشنهادی کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری بود.

همچنین، اجرایی سازی طرح شناسایی و هدایت تحصیلی دانش آموزان مستعد(شهاب) تا پایان مقطع متوسطه اول، حمایت مادی محیط های علمی نخبه پرور اعم از مدارس، دبیرستان ها، پژوهش سراها، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری با نظارت بنیاد ملی نخبگان، تقویت ابعاد معنوی، بصیرت افزایی، خودباوری و تعلق ملی با توجه به نقشه مهندسی فرهنگی، ایجاد سامانه جامع اطلاعاتی نخبگان و شبکه سازی تخصصی آنها در حوزه های مختلف توسط بنیاد ملی نخبگان، حمایت مادی و معنوی از ایجاد و فعالیت تشکل های مردم نهاد حامی علم وفناوری از دیگر مواد پیشنهادی کمیسیون برای بخش نخبگان برنامه ششم توسعه به شمار می رود.

همچنین موارد توجه به هزینه ها و اعتبارات لازم اجرای احکام برنامه، توجه به شناسایی نخبگان در محیط، لزوم توجه همه جانبه به حمایت از نخبگان و ایجاد فرصت های برابر و ارائه تسهیلات تشویقی به بکارگیرندگان نخبگان از جمله شرکت های خصوصی مانند معافیت های مالیاتی، نیز مورد تاکید کمیسیون قرار گرفت.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل