اجرای طرح توانمندسازی دانشجویان و دانش‌آموزان

معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تاکید کرد: کلیات طرح توانمندسازی دانشجویان و دانش‌آموزان با حمایت معاونت‌های ریاست‌جمهوری جهت بهبود وضعیت اشتغال تصویب شده و جزییات آن در حال بررسی است.

پوراندخت نیرومند ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی ادارات تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی در استان زنجان اظهار کرد: رسالت اصلی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، ایجاد فرصت‌های شغلی برای کارجویان و افزایش سطح توسعه فرهنگ اجتماعی است، به همین خاطر از پارسال توجه به نیازهای بازار کار با محوریت مهارت‌آموزی بیشتر شده و سازمان نیز به ابتکار معاونت پارلمانی وزارتخانه در همه کمیسیون‌ها شرکت و از نقطه‌نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی بهره‌مند می‌شود.

این مسوول با تاکید بر رویکرد عدالت اجتماعی برای اشتغال دانش‌آموخته‌ها، افزود: برای اجرای طرح توانمندسازی دانشجویان و دانش‌آموزان نقطه‌نظرات متخصصان ایرانی سایر کشورها هم مورد بررسی قرار می‌گیرد، این در حالی است که علاوه بر مطالبه همکاری از جانب همه دستگاه‌های دولتی، قوانین مشکل‌دار در این خصوص استخراج شده و در قالب پیشنهاد در اختیار وزارتخانه قرار گرفته است، البته در این راستا تنها به تامین منابع مالی نیازمند نیستیم، بلکه کسب اطلاعات جامع در رابطه با نیازمندی بازار نیز نقش پررنگی ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: از دیگر طرح‌های مورد تمرکز وزارتخانه، توانمندسازی جوانان روستایی جهت کاهش مهاجرت به شهرها است، در این خصوص نیز نیازمند اتخاذ سیاست‌های راهبردی برای توانمندسازی و اشتغال‌زایی روستاییان و عشایر مناطق محروم و مرزی هستیم، البته خوشبختانه اعتباری بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و نیازسنجی روستایی نیز انجام گرفته است، در واقع باید سرمایه‌های روستایی کشور در همان محل زندگی حفظ و صنعت گردشگری تقویت شود.

نیرومند در ادامه با اشاره به طرح «انفال» بانوان گفت: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و قشر دانشگاهی آن‌ها نیز رو به فزونی است، طرح مذکور با اهتمام سازمان فنی و حرفه‌ای در نظر دارد سهم بانوان از آموزش‌های صنعت و کشاورزی را با توجه به نیاز بازار افزایش دهد. همچنین مقرر شده برای کاهش نرخ آسیب‌های اجتماعی طرح «فاطر» را بر اساس استانداردهای آموزشی در خصوص مهارت‌های فنی برای کودکان و نوجوانان ارایه کرده و سهم بهتری در تربیت نیروی انسانی علاوه بر آموزش‌های معمول دوران تحصیل داشته باشیم.

معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، همچنین بحران آب را یکی از دغدغه‌های دولت امروز برشمرد و خاطرنشان کرد: در این خصوص علاوه بر شش‌هزار استاندارد آموزشی که برای کسب مشاغل شایسته توسط متقاضیان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای احصاء کرده‌ایم، با همکاری وزارت جهادکشاورزی آموزش‌هایی نیز برای نهادینه کردن فرهنگ استفاده از آب خواهیم داشت.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های امروز خانواده‌ها و مسئولان را اشتغال برشمرد و گفت: انتظاراتی که مردم از بدنه دولت در این خصوص دارند هنوز رفع نشده و متاسفانه در برخی موارد شاهد بدبینی‌هایی هم هستیم، بنابراین باید با همت و تلاش بیشتری گام‌های اساسی‌تری برای بهبود وضعیت اشتغال برداریم.

محمد اسماعیلی اظهار کرد: در این راستا سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای نقش کلیدی دارد و باید بدانیم که ناامیدی در خیل عظیم فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای یافتن شغل چندان زیبنده نظام نیست؛ چرا که مسوولان با همین امکاناتی که دارند می‌توانستند بهتر عمل کنند و شرایط مطلوب‌تری پیش روی جوانان قرار دهند، از این رو مجلس شورای اسلامی برای تصویب طرح‌های اشتغال از همه دستگاه‌ها استقبال می‌کند و معتقد است امر اشتغال دغدغه همه نمایندگان مجلس است.

این مسوول در خصوص مهاجرت جوانان روستایی در پی کسب شغل، گفت: متاسفانه امروزه شاهد این جریان در بسیاری از نواحی روستایی کشور و در نتیجه افزایش حاشیه‌نشینی در شهرها هستیم، به علاوه بسیاری از روستاها تبدیل به مکانی برای نگهداری سالخوردگان و از کارافتادگان شده است، در حالی که با توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای روستاییان از میزان بسیاری از ناهنجاری‌ها و ناامیدی‌ها کاسته می‌شود.

 

منبع:ایسنا

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل