ابزار PESTEL و تحلیل کسب و کار

ابزار PESTLE

PESTLE

تغییرات در محیط کسب‌ و کار شما می‌تواند موجب ایجاد فرصت‌های بزرگ یابروز تهدیداتی جدی شود. برای مثال، بعضی از فرصت‌ها می‌توانند موجب خلق تکنولوژی‌های جدید و جذب مشتریان بیشتر شوند. هم‌چنین، برخی تسهیلات دولتی برای کمک به سرمایه گذاری‌های جدید یا تغییر سیاست‌های دولت برای ایجاد بازارهای متنوع، دستاوردهای بزرگی ایجاد کنند.
از طرفی تهدیدها نیز می‌توانند باعث مواردی چون کاهش سهم بازار و نرخ سود شوند که معمولاً، موجب افزایش بدهی برای یک کسب‌ و کار می‌شوند. تجزیه و تحلیل PESTEL ابزار ساده و سودمندی است که به شما کمک می‌کند تا محیط کسب و کار خود را از نظر سیاسی (Politics)، اقتصادی (Economics)، اجتماعی و فرهنگی (Socio-Cultural)، تغییرات تکنولوژیک (Technology)، محیطی (Environment) و قانونی (Legal) مورد ارزیابی قرار دهید و درک بهتری از محیط بیرونی خود داشته باشید.

معرفی ابزار
برای اولین بار استاد دانشگاه هاروارد پروفسور Francis Aguilar ابزار تجزیه و تحلیل PEST را معرفی کرد و، سپس، در سال ۲۰۰۵ در همان دانشگاه پسوند EL به آن اضافه شد و به این ترتیب، ابزار PESTEL به وجود آمد. این ابزار به چهار دلیل اصلی که در ادامه می‌خوانیم، مفید است:
۱. PESTEL کمک می‌کند تا فرصت‌های کسب‌ و کار خود را تشخیص دهید و در مورد تهدیدهای محیطی به شما آگاهی می‌دهد.
۲. این ابزار تغییر در محیط کسب‌ و کار را به شما نشان می‌دهد. این موضوع به انعطاف‌پذیری هرچه بیشتر شما در مقابل، تغییرات کمک می‌کند و موجب می‌شود در مواجهه با تغییرات عکس‌العمل مناسب از خود نشان دهید.
۳. ابزار PESTEL کمک می‌کند تا از ورود به پروژه‌هایی که به احتمال زیاد به دلایل خارج از کنترل شما با شکست مواجه می‌شوند، خودداری کنید.
۴. این ابزار کمک می‌کند تا با به دست‌آوردن دیدگاه‌های جدید، فرضیات ذهنی خود را نسبت به یک کشور، منطقه یا بازار جدید تغییر دهید. برای استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل PESTEL، انجام توفان ذهنی با تیم رهبری سازمان نقش زیادی دارد. عوامل زیر را بررسی کنید :

عوامل سیاسی (POLITICS)
زمان انتخابات‌های مهم کشور چه هنگامی است و آیا می‌تواند بر سیاست‌های دولت و منطقه اثر بگذارد؟ احتمالاً، چه گروهی به قدرت می‌رسند و دیدگاه‌های آن‌ها در مورد کسب‌ و کار چیست؟ وضعیت آینده حقوق مالکیت معنوی و قانون مداری چگونه خواهد بود؟ شرایط آتی احتمالی چه تأثیری بر کسب‌ و کار شما خواهد داشت؟ قوانین جدید مالیاتی چه تأثیری بر کسب‌ و کار شما دارد؟ رویکردهای دولت در زمینه مسؤولیت اجتماعی شرکت‌ها، مسائل زیست‌محیطی و قوانین حمایت از مصرف‌کنندگان چگونه است؟ تأثیرات این رویکردها بر کسب‌ و کار شما چیست؟ آیا عوامل سیاسی دیگری بر کسب‌وکار شما تأثیر دارند؟

عوامل اقتصادی (ECONOMICS) 
آیا وضعیت فعلی اقتصاد پایدار است؟ آیا در حال رشد، رکود یا کاهش است؟ آیا سطح درآمد مشتریان شما افزایشی است یا رو به کاهش؟ پیش‌بینی شما برای سال‌های آینده چگونه است؟ نرخ بیکاری چقدر است؟ آیا حقوق و جبران خدمات نیروی کار ماهر پایین است؟ آیا مشتریان به راحتی قادر به استفاده از اعتبار خود برای خرید هستند؟ تأثیر جهانی‌شدن بر محیط اقتصادی چگونه است؟ آیا عوامل اقتصادی دیگری وجود دارد؟

عوامل فرهنگی و اجتماعی (SOCIO-CULTURAL)
نرخ رشد جمعیت و مشخصات سنی جامعه چگونه است؟ آیا احتمالاً، تغییری خواهد داشت؟ سطح جامعه از نظر بهداشت، آموزش و فعالیت‌های اجتماعی چگونه است؟ چگونه تغییر می‌کنند و ممکن است چه تأثیری بر کسب‌وکار داشته باشند؟ الگوهای اشتغال، روند بازار کار و نگرش نسبت به کار را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا این موارد برای گروه‌های سنی مختلف، متفاوت است؟ چه نگرش‌ها و تابوهای اجتماعی می‌تواند بر کسب‌وکار شما تأثیر بگذارد؟ آیا باورهای دینی و سبک زندگی بر جامعه موثر است؟ آیا عوامل اجتماعی و فرهنگی موثر دیگری وجود دارد؟

عوامل تکنولوژیک محور (TECHNOLOGY)
آیا تکنولوژی‌های جدیدی که امکان استفاده از آن را داشته باشید، وجود دارد؟ آیا تکنولوژی‌های جدید می‌تواند برکسب‌ و کار شما تأثیرگذار باشد؟ آیا رقبای شما به تکنولوژی‌های جدید برای تولید محصول دسترسی پیدا کرده‌اند؟ دولت و دانشگاه‌ها در چه زمینه‌های پژوهشی تمرکز بیشتری دارند؟ آیا امکان استفاده از نتایج آن برای شما وجود دارد؟ آیا شما زیرساخت‌های لازم برای تغییر الگوی کار در اختیار دارید؟ (برای مثال: دورکاری). آیا مراکزی چون پارک‌های علم و فناوری برای تعامل و یادگیری در دسترس دارید؟ آیا عوامل تکنولوژیک تأثیرگذار دیگری بر کسب‌وکار وجود دارد؟

عوامل زیست‌محیطی (ENVIRONMENT)
آیا در حال حاضر حساسیت‌های زیست محیطی وجود دارد؟ آیا فرصت‌های کسب‌ و کار ناشی از محیط زیست وجود دارد؟ آیا آلودگی هوا بر کسب‌ و کار شم

 

گروه تلگرامی مدیران ارشد

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

نظر خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه خود را در مورد این مطلب با ما درمیان بگذارید.

wpDiscuz

جستجوی شغل